procmailex

Autres langues

Langue: pl

Version: \*(Dt (fedora - 25/11/07)

Section: 5 (Format de fichier)


NAZWA

procmailex - przykłady plików rc procmaila

SKŁADNIA

przykłady $HOME/.procmailrc

OPIS

Dla opisu formatu pliku rc zobacz stronę procmailrc(5).

Technika punktów ważonych jest opisana szczegółowo na stronie procmailsc(5).

Ta strona podręcznika pokazuje kilka przykładowych reguł. Przykłady kompletnych plików rc znajdziesz w sekcji UWAGI podręcznika procmail(1), możesz też zajrzeć do przykładowych plików rc, które są rozprowadzane wraz ze źródłami procmaila jako część dystrybucji (procmail*/examples/?procmailrc).

PRZYKŁADY

Posortuj pocztę przychodzącą z listy dyskusyjnej scuba-dive do folderu pocztowego scubafile (używa lokalnego pliku blokującego scubafile.lock).
 
:0: * ^TOscuba scubafile

 

Forwarduj pocztę o kompilatorach od petera do williama (i zachowaj kopię lokalnie, w petcompil).

 
:0 * ^From.*peter * ^Subject:.*compilers { :0 c ! william@somewhere.edu :0 petcompil }

 

Równoważne rozwiązanie, które robi to samo:

 
:0 c * ^From.*peter * ^Subject:.*compilers ! william@somewhere.edu :0 A petcompil

 

Równoważne, lecz trochę wolniejsze rozwiązanie, robiące to samo:

 
:0 c * ^From.*peter * ^Subject:.*compilers ! william@somewhere.edu :0 * ^From.*peter * ^Subject:.*compilers petcompil

 

Jeśli jesteś nowy jeśli chodzi o procmaila i planujesz trochę poeksperymentować, to dobrze jest mieć jakiś rodzaj sieci bezpieczeństwa. Wstawienie następujących dwóch reguł ponad wszystkimi innymi regułami, zapewni, że ostatnie 32 wiadomości będą chronione. Aby działało to zgodnie z oczekiwaniami, musisz utworzyć w katalogu $MAILDIR katalog `backup'.

 
:0 c backup :0 ic | cd backup && rm -f dummy `ls -t msg.* | sed -e 1,32d`

 

Jeśli twój system nie generuje początkowych linii `From ', lub generuje je w nieprawidłowy sposób, możesz to naprawić wywołując procmail z opcją -f-. Innym sposobem naprawienia tego problemu jest wstawienie następujących dwóch reguł powyżej wszystkich innych reguł pliku rc. Będą one filtrować nagłówek dowolnego listu przez formail, który obetnie wszelkie początkowe `From ' i automatycznie je odtworzy.

 
:0 fhw | formail -I "From " -a "From "

 

Dodaj nagłówki wszystkich wiadomości, które nie przyszły od postmastera, do prywatnej kolekcji nagłówków (dla statystyk, lub debuggowania poczty); użyj pliku blokującego `headc.lock'. Aby zapewnić, że plik blokujący nie zostanie usunięty przed zakończeniem potoku, trzeba podać opcję `w'; w przeciwnym wypadku plik blokujący zostałby usunięty w momencie przyjęcia przez potok poczty.

 
:0 hwc: * !^FROM_MAILER | uncompress headc.Z; cat >>headc; compress headc

 

Lub jeśli chcesz użyć efektywniejszego gzip-a zamiast compress-a:

 
:0 hwc: * !^FROM_MAILER | gzip >>headc.gz

 

Forwarduj wszystkie wiadomości krótsze niż 1000 bajtów na mój adres domowy (w tej regule nie potrzebny jest plik blokujący).

 
:0 * < 1000 ! myname@home

 

Podziel nadchodzący z listy dyskusyjnej surfing digest na pojedyncze wiadomości i zachowaj je w surfing, używając lokalnego pliku lokującego surfing.lock.

 
:0: * ^Subject:.*surfing.*Digest | formail +1 -ds >>surfing

 

Zachowaj w pliku postm wszystko pochodzące od postmastera, lub mailer-deamona. Użyj pliku postm.lock jako lokalnego pliku lokującego.

 
:0: * ^FROM_MAILER postm

 

Prosta reguła auto-odpowiadająca. Upewnia się, że nie odpowiada na pocztę od jakiegoś demona (np. odbita poczta lub poczta z list dyskusyjnych), ani na listy pochodzące od ciebie samego. Jeśli zabezpieczenia te nie zostaną podjęte, to może się zdarzyć katastrofa. Aby reguła odpowiadała na pocztę przychodzącą, powinieneś wstawić ją przed wszystkie inne reguły pliku rc. Radzi się jednak wstawiać ją za wszelkimi regułami, które obsługują pocztę pochodzącą z list dyskusyjnych; zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem generowanie automatycznych odpowiedzi na listy dyskusyjne (tak, regexp !^FROM_DAEMON powinien je wyłapać, jednak jeśli lista dyskusyjna nie pracuje zgodnie z konwencjami, to może to być zbyt mało).

 
:0 h c * !^FROM_DAEMON * !^X-Loop: twój@własny.adres.pocztowy | (formail -r -A"Precedence: junk" \ -A"X-Loop: twój@własny.adres.pocztowy" ; \ echo "Poczta odebrana.") | $SENDMAIL -t

 

Bardziej skomplikowana reguła auto-odpowiadająca, która implementuje funkcjonalność znanego programu vacation(1). Reguła ta jest oparta na tych samych zasadach co poprzednia. Dodatkowo obsługuje bazę vacation, wyłączając nazwisko nadawcy i wstawiając je do pliku vacation.cache, o ile było ono nowe (plik vacation.cache jest obsługiwany przez formail, który będzie się upewniał, że zawiera tylko najnowsze nazwiska; rozmiar pliku jest ograniczony do 8192 bajtów). Jeśli nazwisko było nowe, wysłana zostanie auto-odpowiedź.

 
SHELL=/bin/sh # dla innych powłok trzeba to poprawić :0 Whc: vacation.lock * !^FROM_DAEMON * !^X-Loop: twój@własny.adres.pocztowy | formail -rD 8192 vacation.cache :0 ehc # jeśli nazwiska nie było w cache | (formail -rA"Precedence: junk" \ -A"X-Loop: twój@własny.adres.pocztowy" ; \ echo "Odebrałem twój list,"; \ echo "lecz nie wrócę do poniedziałku."; \ echo "-- "; cat $HOME/.signature \ ) | $SENDMAIL -oi -t

 

Wszelkie wiadomości dotyczące TeX-a zachowaj w oddzielnych, unikalnych nazwach pliku, w katalogu o nazwie texmail (katalog musi istnieć); nie ma potrzeby używać w tym wypadku plików blokujących, więc ich nie używamy.

 
:0 * (^TO|^Subject:.*)TeX[^t] texmail

 

To samo co powyżej, lecz teraz zapisujemy listy w numerowanych plikach (folder pocztowy MH).

 
:0 * (^TO|^Subject:.*)TeX[^t] texmail/.

 

Możesz też wprowadzić list do kilku folderów naraz. Następująca reguła dostarczy pocztę do dwóch folderów MH i jednego folderu katalogowego. Jest to w rzeczywistości tylko jeden plik z dwoma dodatkowymi dowiązaniami twardymi (hardlinks).

 
:0 * (^TO|^Subject:.*)TeX[^t] texmail/. wordprocessing dtp/.

 

Zachowaj wszystkie listy o spotkaniach (meetings) w folderze, który jest w comiesięcznie zmienianym katalogu . Np. jeśli był Styczeń 1994, folder miałby nazwę 94-01/meeting, a lokalny plik blokujący nazywałby się `94-01/meeting.lock'.

 
:0: * meeting `date +%y-%m`/meeting

 

To samo co wyżej, lecz jeśli katalog `94-01' nie istniałby, to automatycznie zostanie utworzony:

 
MONTHFOLDER=`date +%y-%m` :0 ic * ? test ! -d $MONTHFOLDER | mkdir $MONTHFOLDER :0: * meeting ${MONTHFOLDER}/meeting

 

To samo co powyżej, lecz z użyciem innych środków:

 
MONTHFOLDER=`date +%y-%m` DUMMY=`test -d $MONTHFOLDER || mkdir $MONTHFOLDER` :0: * meeting ${MONTHFOLDER}/meeting

 

Jeśli jesteś podłączony do kilku list dyskusyjnych, a ludzie crosspostują na niektóre z nich, to możesz otrzymywać zduplikowane listy (po jednym z każdej listy). Następująca reguła eliminuje powtórzone listy. Mówi formailowi by trzymał 8KB plik cache, w którym będzie zapisywał Message-ID ostatnio odbieranych listów. Ponieważ elementy te muszą być unikalne dla każdego nowego listu, to są idealnym rozwiązaniem na duplikaty. Wstaw zwyczajnie następującą regułę na początek swojego pliku rc i gotowe.

 
:0 Wh: msgid.lock | formail -D 8192 msgid.cache

 

Podczas bezpośredniego dostarczania do folderów emacsa (np. folderów pocztowych obsługiwanych przez dowolny pocztowy pakiet emacsowy, np. RMAIL czy VM), powinieneś używać kompatybilnych z emacsem plików blokujących. Mailerom emacsowe brakuje piątej klepki pod tym względem, denerwują się bardzo jeśli ktoś dostarcza pocztę do folderów, które znajdują się już w ich buforach wewnętrznych. Następująca reguła zakłada, że $HOME odpowiada /home/john.

 
MAILDIR=Mail :0:/usr/local/lib/emacs/lock/!home!john!Mail!mailbox * ^Subject:.*cokolwiek mailbox

 

Inaczej, możesz kazać procmailowi dostarczać pocztę do swoich własnych mailboxów, a następnie periodycznie opróżniać je i kopiować do plików emacsowych przy użyciu movemail. Movemail używa lokalnych plików blokujących mailbox.lock dla danego mailboxa.

Aby wyciągnąć określone nagłówki z listu i wstawić je do zmiennych środowiskowych, możesz użyć dowolnej z następujących konstrukcji:

 
SUBJECT=`formail -xSubject:` # pole regularne FROM=`formail -rt -xTo:` # przypadek specjalny :0 h # metoda alternatywna KEYWORDS=| formail -xKeywords:

 

Jeśli używasz w pliku procmailrc plików tymczasowych i chcesz upewnić się, że są one usuwane zaraz przed zakończeniem pracy procmaila, możesz użyć linijek podobnych do tych:

 
TEMPORARY=$HOME/tmp/pmail.$$ TRAP="/bin/rm -f $TEMPORARY"

 

Słowo kluczowe TRAP może być także użyte do zmiany kodu wyjścia procmaila. Np. jeśli chcesz by procmail zakończył pracę z kodem wyjścia `1' zamiast standardowego kodu, możesz użyć:

 
EXITCODE="" TRAP="exit 1;" # Kończący średnik jest istotny # gdyż exit nie jest samodzielnym programem

 

Albo też jeśli kod wyjścia nie musi zależeć od programów uruchamianych z TRAP, możesz użyć zwykłego:

 
EXITCODE=1

 

Następująca reguła drukuje każdy nadchodzący list, który wygląda jak plik postscriptowy.

 
:0 Bb * ^^%! | lpr

 

Następująca reguła robi to samo, lecz jest trochę bardziej selektywna. Drukuje tylko te pliki postscriptowe, które pochodzą od print-serwera. Pierwszy warunek dopasowuje tylko jeśli zostanie znaleziony w nagłówku. Następny dopasowuje tylko na początku ciała wiadomości.

 
:0 b * ^From[ :].*print-server * B ?? ^^%! | lpr

 

To samo co wyżej, lecz z użyciem innych środków:

 
:0 * ^From[ :].*print-server { :0 B b * ^^%! | lpr }

 

Podobnie:

 
:0 HB b * ^^(.+$)*From[ :].*print-server * ^^(.+$)*^%! | lpr

 

Załóżmy, że masz dwa konta i że używasz ich obu regularnie, lecz są one w różnych miejscach (np. możesz czytać pocztę z tylko jednego z dwóch kont). Jeśli chciałbyś forwardować pocztę przybywającą na konto jeden do konta dwa i odwrotnie. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl jest użycie na obydwu hostach plików .forward; lecz to nie zadziała gdyż utworzysz pętlę pocztową. Możesz uniknąć pętli przez wstawienie następującej reguły na początku wszystkich innych reguł w plikach $HOME/.procmailrc obydwu hostów. Jeśli upewnisz się, że dodałeś te samo pole X-Loop: na obydwu hostach, to poczta może już być spokojnie forwardowana na drugie konto.

 
:0 c * !^X-Loop: twojlogin@twoj.adres.pocztowy | formail -A "X-Loop: twojlogin@twoj.adres.pocztowy" | \ $SENDMAIL -oi twojlogin@drugie.konto

 

Jeśli ktoś przesyła ci pocztę ze słowem `retrieve' w temacie, to następująca reguła automatycznie odeśle z powrotem zawartość pliku info_file. Jak we wszystkich regułach, uważamy na pętle pocztowe.

 
:0 * !^From +TWOJ_USERNAME * !^Subject:.*Re: * !^FROM_DAEMON * ^Subject:.*retrieve | (formail -r ; cat info_file) | $SENDMAIL -oi -t

 

A teraz przykład bardzo prostego serwera plików dostępnego przez pocztę. Dla bardziej wymagających aplikacji, sugeruję rzucenie okiem na SmartList (dostępne w tym samym miejscu co dystrybucja procmaila). Ten serwer plików odsyła najwyżej jeden plik na dane żądanie, ignoruje ciało nadchodzących listów, a linia tematu Subject: musi wyglądać jak "Subject: send file plik_którego_chcesz" (spacje są istotne), nie zwraca plików, które mają nazwy rozpoczynające się od kropki i nie umożliwia odbioru plików spoza drzewa katalogów serwera plików.

 
:0 * ^Subject: send file [0-9a-z] * !^X-Loop: twojlogin@twoj.adres.pocztowy * !^Subject:.*Re: * !^FROM_DAEMON * !^Subject: send file .*[/.]\. { MAILDIR=$HOME/fileserver # zmień katalog do katalogu serwera plików :0 fhw # odwróć nagłówek listu i wyciągnij nazwę * ^Subject: send file \/[^ ]* | formail -rA "X-Loop: twojlogin@twoj.adres.pocztowy" FILE="$MATCH" # żądany plik :0 ah | cat - ./$FILE 2>&1 | $SENDMAIL -oi -t }

 

Następujący przykład zamienia wstępnie wszystkie przychodzące listy w czystym tekście, kodowane w formatach MIME na ładniejszy format 8-bitowy, który może być używany i wyświetlany w prostszy sposób przez większość programów. Program mimencode(1) jest częścią pakietu metamail Nathaniela Borensteina.

 
:0 * ^Content-Type: *text/plain { :0 fbw * ^Content-Transfer-Encoding: *quoted-printable | mimencode -u -q :0 Afhw | formail -I "Content-Transfer-Encoding: 8bit" :0 fbw * ^Content-Transfer-Encoding: *base64 | mimencode -u -b :0 Afhw | formail -I "Content-Transfer-Encoding: 8bit" }

 

Następujący przykład jest raczej egzotyczny, lecz służy tylko ilustracji właściwości. Załóżmy, że masz w swoim katalogu domowym plik o nazwie ".pilne", a osoba wymieniona w tym pliku jest wysyłającym nadchodzącego listu i chciałbyś, by ten list był zachowany w katalogu $MAILDIR.pilne zamiast w dowolnym z normalnych folderów pocztowych. Możesz wówczas zrobić tak (uważaj, długość $HOME/.pilne powinna być niższa niż $LINEBUF, jeśli to konieczne, zwiększ wartość LINEBUF):

 
URGMATCH=`cat $HOME/.pilne` :0 B: * $^From.*${URGMATCH} pilne

 

Całkowicie innym zastosowaniem procmaila byłoby warunkowe dołączanie filtrów do niektórych (wychodzących) tekstów lub listów. Typowym przykładem byłoby filtrowanie, w którym używasz potoków dla wszystkich wychodzących list aby upewnić się czy będziemy kodować w MIME tylko wtedy gdy to konieczne. Np. w tym wypadku możesz uruchomić procmaila wewnątrz potoku rodzaju:

 
cat newtext | procmail ./mimeconvert | mail chris@where.ever

 

Plik rc mimeconvert powinien zawierać coś w rodzaju (=0x80= i =0xff= powinny być zamienione prawdziwymi 8-bitowymi znakami):

 
DEFAULT=| # potok na stdout zamiast # dostarczania pocztę jak zwykle :0 Bfbw * [=0x80=-=0xff=] | mimencode -q :0 Afhw | formail -I 'MIME-Version: 1.0' \ -I 'Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-1' \ -I 'Content-Transfer-Encoding: quoted-printable'

 


ZOBACZ TAKŻE

procmail(1), procmailrc(5), procmailsc(5), sh(1), csh(1), mail(1), mailx(1), binmail(1), uucp(1), aliases(5), sendmail(8), egrep(1), grep(1), biff(1), comsat(8), mimencode(1), lockfile(1), formail(1)

AUTOR

Stephen R. van den Berg z RWTH-Aachen, Germany
berg@pool.informatik.rwth-aachen.de