getlogin

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 1995-09-03 (fedora - 25/11/07)

Section: 3 (Bibliothèques de fonctions)

NAZWA

getlogin, cuserid - odczytanie nazwy użytkownika

SKŁADNIA

#include <unistd.h>

char *getlogin(void);

#include <stdio.h>

char *cuserid(char *string);

OPIS

getlogin zwraca wskaźnik do łańcucha zawierającego nazwę użytkownika zalogowanego na terminalu sterującym procesu, lub wskaźnik NULL, jeśli nie można tej informacji określić. Łańcuch ten jest alokowany statycznie i może zostać nadpisany przez późniejsze wywołanie tej funkcji lub funkcji cuserid.

cuserid zwraca wskaźnik do łańcucha zawierającego nazwę użytkownika skojarzonego z efektywnym identyfikatorem użytkownika dla procesu. Jeśli string nie jest wskaźnikiem NULL, powinien on być tablicą, która może pomieścić co najmniej L_cuserid znaków; łańcuch jest zwracany w tej tablicy. W przeciwnym przypadku, zwracany jest wskaźnik do łańcucha w obszarze pamięci statycznej. Łańcuch ten jest alokowany statycznie i może zostać nadpisany przez późniejsze wywołania tej funkcji lub funkcji getlogin.

Makro L_cuserid jest stałą całkowitą określającą, jaka duża tablica może być potrzebna do przechowania nazwy użytkownika. L_cuserid jest zadeklarowane w stdio.h.

Funkcje te pozwalają programowi pozytywnie zidentyfikować użytkownika, na prawach którego działa program (cuserid) lub użytkownika zalogowanego w danej sesji (getlogin). (Mogą to być różni użytkownicy, gdy wchodzą w grę programy setuid-owe.)

W większości zastosowań, bardziej przydatne dla określenia kim jest użytkownik jest posługiwanie się zmienną środowiskową LOGNAME. Jest to bardziej elastyczne, właśnie dlatego, że użytkownik może dowolnie ustawić LOGNAME.

BŁĘDY

ENOMEM
Zabrakło pamięci na przydzielenie struktury passwd.

PLIKI

 /etc/passwd     plik bazy danych z hasłami
 
/var/run/utmp (tradicyjnie /etc/utmp; niektóre wersje libc używały /var/adm/utmp)

ZGODNE Z

POSIX.1. System V zawiera funkcję cuserid, która posługuje się raczej rzeczywistym identyfikatorem użytkownika, niż efektywnym identyfikatorem użytkownika. Funkcję cuserid włączono w wersji POSIX z roku 1988, ale usunięto ją w wersji z roku 1990.

USTERKI

Na nieszczęście, raczej łatwo jest ogłupić getlogin(). Czasem nie działa ona wcale, gdyż jakiś program namieszał w pliku utmp. Często zwraca ona jedynie pierwszych 8 znaków nazwy logowania. Ponadto, użytkownik aktualnie zalogowany na terminalu sterującym programu nie musi być użytkownikiem, który ten program uruchomił. Ze względów związanych z bezpieczeństwem, należy unikać getlogin().

Nikt dokładnie nie wie, co robi cuserid() - należy jej unikać w przenośnych programach - należy jej w ogóle unikać i używać zamiast niej getpwuid(geteuid()), jeśli jest to to, czego potrzeba. NIE NALEŻY UŻYWAĆ cuserid().

ZOBACZ TAKŻE

geteuid(2), getuid(2)