nfs

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 20 listopada 1993 (openSuse - 09/10/07)

Section: 5 (Format de fichier)

NAZWA

nfs - format nfs fstab i opcje

SK£ADNIA

/etc/fstab

OPIS

Plik fstab zawiera informacje o tym, który system plików gdzie podmontowaæ i z jakimi opcjami. W przypadku NFS, zawiera on nazwê serwera i montowany katalog eksportowany, lokalny katalog montowania (mount point) i specyficzne opcje NFS dotycz±ce sposobu podmontowania systemu plików. Przyk³ad wpisu NFS z pliku /etc/fstab.



server:/usr/local/pub    /pub    nfs     rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,intr

Opcje

rsize=n
Ilo¶æ bajtów u¿ywanych przez NFS podczas odczytywania plików z serwera NFS. Domy¶lna warto¶æ zale¿y od wersji j±dra, aktualnie 1024 bajty. (Jednak¿e przepustowo¶æ znacznie siê polepsza po za¿±daniu rsize=8192.)
wsize=n
Ilo¶æ bajtów u¿ywanych przez NFS podczas zapisywania plików na serwer NFS. Domy¶lna warto¶æ zale¿y od wersji j±dra, aktualnie 1024 bajty. (Jednak¿e przepustowo¶æ znacznie siê polepsza po za¿±daniu wsize=8192.)
timeo=n
Warto¶æ w dziesiêtnych sekundy okre¶laj±ca czas poprzedzaj±cy wys³anie retransmisji po czasie oczekiwania RPC. Domy¶lnie 7 dziesiêtnych sekundy. Po pierwszym czasie oczekiwania, czas oczekiwania jest podwajany po ka¿dym kolejnym oczekiwaniu a¿ osi±gnie 60 sekund, lub nast±pi do¶æ retransmisji do spowodowania g³ównego czasu oczekiwania. Wtedy, je¿eli system plików jest podmontowany na sta³e, ka¿da nowa kaskada czasów oczekiwania restartuje przy podwojonej pocz±tkowej warto¶ci poprzedniej kaskady, ponownie dubluj±c przy ka¿dej retransmisji. Maksymalny czas oczekiwania zawsze wynosi 60 sekund. Poprzez zwiêkszenie tego parametru mo¿na osi±gn±æ wiêksz± ogóln± wydajno¶æ podczas poruszania siê w obci±¿onej sieci, do wolnego serwera, czy przez wiele routerów i bramek.
retrans=n
Ilo¶æ podrzêdnych czasów oczekiwania i retransmisji, które musz± wyst±piæ przed wyst±pieniem g³ównego czasu oczekiwania. Domy¶lna warto¶æ to 3 czasy oczekiwania. Je¶li wyst±pi g³ówny czas oczekiwania, to albo przerywana jest operacja na plikach albo na konsoli jest wy¶wietlana wiadomo¶æ "server not responding".
acregmin=n
Minimalny czas w sekundach, przez który powinny byæ przechowywane atrybuty zwyk³ych plików przed za¿±daniem ¶wie¿ych informacji z serwera. Domy¶lnie 3 sekundy.
acregmax=n
Maksymalny czas w sekundach, przez który mog± byæ przechowywane atrybuty zwyk³ych plików przed za¿±daniem ¶wie¿ych informacji z serwera. Domy¶lnie 60 sekund.
acdirmin=n
Minimalny czas w sekundach, przez który powinny byæ przechowywane atrybuty katalogu przed za¿±daniem ¶wie¿ych informacji z serwera. Domy¶lnie 30 sekund.
acdirmax=n
Maksymalny czas w sekundach, przez który mog± byæ przechowywane atrybuty katalogu przed za¿±daniem ¶wie¿ych informacji z serwera. Domy¶lnie 60 sekund.
actimeo=n
U¿ycie actimeo ustawia acregmin, acregmax, acdirmin, i acdirmax na t± sam± warto¶æ. Nie ma warto¶ci domy¶lnej.
retry=n
Czas w minutach do ponowienia operacji montowania NFS na pierwszym planie lub w tle przed zrezygnowaniem. Domy¶lna warto¶æ to 10000 minut, która wynosi ok. tygodnia.
namlen=n
Je¶li serwer NFS nie obs³uguje drugiej wersji protoko³u montowania RPC, ta opcja mo¿e zostaæ u¿yta do okre¶lenia maksymalnej d³ugo¶ci nazwy pliku, obs³ugiwanej przez system zdalny. Opcja ta jest u¿ywana do obs³ugi POSIXowych funkcji pathconf. Domy¶lnie 255 znaków.
port=n
Numer portu, do którego mamy siê pod³±czyæ na serwerze NFS. Je¶li warto¶æ ta jest równa 0 (domy¶lnie), wtedy o numer portu, jaki ma byæ zastosowany bêdzie odpytany portmapper zdalnego hosta. Je¶li demon NFS zdalnego hosta nie jest zarejestrowany z portmapperem, zostanie u¿yty standardowy port NFS (2049).
mountport=n
Numer portu mountd .
mounthost=name
Nazwa hosta, na którym chodzi mountd .
mountprog=n
U¿ywa alternatywnego numeru programu podczas kontaktowania siê z demonem montowania na zdalnym ho¶cie. Opcja ta przydaje siê dla hostów, na których pracuje wiele serwerów NFS. Domy¶lnie 100005, bêd±ce standardowym numerem demona montowania RPC.
mountvers=n
U¿ywa alternatywnego numeru wersji RPC podczas kontaktowania siê z demonem montowania na zdalnym ho¶cie. Opcja przydaje siê dla hostów, na których pracuje wiele serwerów NFS. Domy¶lnie - wersja 1.
nfsprog=n
U¿ywa alternatywnego numeru programu RPC podczas kontaktowania siê z demonem NFS na zdalnym ho¶cie. Opcja ta przydaje siê dla hostów, na których pracuje wiele serwerów NFS. Domy¶lnie 100003, bêd±ce standardowym numerem demona NFS.
nfsvers=n
U¿ywa alternatywnego numeru wersji RPC podczas kontaktowania siê z demonem NFS na zdalnym ho¶cie. Opcja ta przydaje siê dla hostów, na których pracuje wiele serwerów NFS. Domy¶lnie - wersja 2.
bg
Je¶li minie czas oczekiwania pierwszej próby montowania NFS, to ponawia montowanie w tle. Po umieszczeniu operacji montowania w tle, wszystkie dalsze montowania na tym samym serwerze NFS s± umieszczane w tle natychmiast, bez pierwszej próby montowania. Brakuj±cy punkt podmontowania (mount point) jest traktowany jako czas oczekiwania, aby pozwoliæ na zagnie¿d¿one montowania NFS.
fg
Je¶li czas oczekiwania pierwszej próby podmontowania zostanie przekroczony, to ponawia próbê na pierwszym planie. Jest to uzupe³nienie opcji bg oraz domy¶lne dzia³anie.
soft
Je¶li g³ówny czas oczekiwania (major timeout) operacji plikowej NFS zostanie przekroczony, zakomunikuje b³±d we/wy programowi wywo³uj±cemu. Domy¶lnie system ponawia operacjê plikow± NFS w nieskoñczono¶æ.
hard
Je¶li g³ówny czas oczekiwania (major timeout) operacji plikowej NFS zostanie przekroczony, wy¶wietla "server not responding" na konsole i ponawia operacjê w nieskoñczono¶æ. To jest opcja domy¶lna.
intr
Je¶li g³ówny czas oczekiwania (major timeout) operacji plikowej NFS zostanie przekroczony, a system plików jest podmontowany (hard mounted), to zezwala sygna³om na przerwanie operacji plikowej i powoduje zwrócenie EINTR do programu wo³aj±cego. Domy¶lnie nie zezwala siê na przerywanie operacji plikowych.
posix
Zamontowuje system plików NFS pos³uguj±c siê semantyk± POSIX. Pozwala to systemowi NFS poprawnie obs³ugiwaæ POSIXowe polecenie pathconf przez odpytywanie serwera montowania o maksymaln± d³ugo¶æ nazw plików. Do takiego montowania zdalny host musi obs³ugiwaæ wersjê 2 protoko³u montowania RPC. Wiele serwerów NSF obs³uguje tylko wersjê 1.
nocto
Nie pobiera nowych atrybutów podczas tworzenia pliku.
noac
Wy³±cza ca³kowicie wszystkie rodzaje buforowania atrybutów. Odbywa siê to kosztem wydajno¶ci serwera, ale pozwala dwóm ró¿nym klientom NFS na osi±gniêcie przyzwoitych wyników podczas wykonywania równoczesnego zapisu na wspólnym systemie plików serwera.
tcp
Zamontowuje system plików NFS przy u¿yciu protoko³u TCP zamiast domy¶lnego UDP. Wiele serwerów obs³uguje wy³±cznie UDP.
udp
Zamontowuje system plików NFS przy u¿yciu protoko³u UDP. Zachowanie domy¶lne. Wszystkie opcje bez warto¶ci posiadaj± odpowiadaj±c± im postaæ neguj±c±. Na przyk³ad, nointr oznacza zakaz przerywania operacji plikowych.

PLIKI

/etc/fstab

ZOBACZ TAK¯E

fstab(5), mount(8), umount(8), exports(5)

AUTOR

"Rick Sladkey" <jrs@world.std.com>

B£ÊDY

Opcje posix i nocto s± przetwarzane przez mount, ale obecnie s± cichcem ignorowane. Opcje tcp i namlen s± zaimplementowane, lecz nie s± obecnie obs³ugiwane przez j±dro Linuksa. Polecenie umount powinno powiadomiæ serwer o odmontowaniu systemu plików NFS.