apt-cache

Autres langues

Langue: pl

Version: 29 lutego 2004 (openSuse - 09/10/07)

Section: 8 (Commandes administrateur)

NAZWA

apt-cache - narzêdzie zarz±dzania pakietami APT -- manipulator bufora

SK£ADNIA

apt-cache [-hvsn] [-o=opcja-konfiguracji] [-c=plik] {add plik... | gencaches | showpkg pakiet... | showsrc pakiet... | stats | dump | dumpavail | unmet | search regex | show pakiet... | depends pakiet... | rdepends pakiet... | pkgnames prefiks | dotty pakiet... | policy pakiety... | madison pakiety...}

OPIS

apt-cache wykonuje ró¿norodne operacje na buforze (cache) pakietów

programu APT. apt-cache nie zmienia stanu systemu, ale dostarcza mechanizmów przeszukiwania metadanych pakietów i generowania interesuj±cego wyj¶cia.

Jedno z poni¿szych poleceñ musi byæ u¿yte, chyba ¿e zosta³a podana opcja -h lub --help:

add plik(i)
dodaje pliki zawieraj±ce indeks nazw pakietów do bufora. Ta opcja jest przydatna g³ównie w celu odpluskwiania.
gencaches
gencaches wykonuje te same operacje, co apt-get check. Buduje bufor pakietów oraz ¼róde³ pakietów na podstawie ¼róde³ wymienionych w sources.list(5) oraz pliku /var/lib/dpkg/status.
showpkg pakiet(y)
showpkg wy¶wietla informacje na temat pakietów podanych w linii poleceñ. Wymaganymi argumentami s± nazwy pakietów. Wy¶wietlane s± dostêpne wersje oraz odwrotne zale¿no¶ci ka¿dego z podanych pakietów, jak równie¿ zwyk³e zale¿no¶ci dla ka¿dej z wersji Normalne (zwyk³e) zale¿no¶ci to s± pakiety, od których dany pakiet zale¿y, odwrotne zale¿no¶ci stanowi± te pakiety, które zale¿± od danego pakietu. Tak wiêc, pakiet musi spe³niaæ normalne zale¿no¶ci, ale odwrotnych zale¿no¶ci - nie musi. Na przyk³ad, apt-cache showpkg libreadline2 wypisze wyj¶cie podobne do poni¿szego:




Package: libreadline2

Versions: 2.1-12(/var/state/apt/lists/foo_Packages),

Reverse Depends:

  libreadlineg2,libreadline2

  libreadline2-altdev,libreadline2

Dependencies:

2.1-12 - libc5 (2 5.4.0-0) ncurses3.0 (0 (null))

Provides:

2.1-12 -

Reverse Provides:



Jak widaæ libreadline2 w wersji 2.1-12 zale¿y od libc5 i ncurses3.0, które musz± byæ zainstalowane, aby libreadline2 dzia³a³a. Z kolei libreadlineg2 i libreadline2-altdev zale¿± od libreadline2. Je¿eli libreadline2 jest zainstalowany, to libc5 i ncurses3.0 (i ldso) musz± byæ tak¿e zainstalowane; natomiast libreadlineg2 oraz libreadline2-altdev nie musz± byæ zainstalowane. W celu zrozumienia, co oznaczaj± pozosta³e linie, najlepiej przejrzeæ kod ¼ród³owy programu apt.
stats
stats wy¶wietla statystyki dotycz±ce bufora pakietów. Nie wymaga ¿adnych argumentów. Wypisywane s± nastêpuj±ce statystyki:
*
Ca³kowita liczba nazw pakietów (Total package names) - liczba nazw pakietów znajduj±cych siê w buforze.
*
Zwyk³e pakiety (Normal packages) jest to liczba zwyk³ych, regularnych nazw pakietów; s± to pakiety, dla których istnieje relacja "jeden do jednego" miêdzy ich nazwami a nazwami u¿ywanymi przez inne pakiety jako zale¿no¶ci. Wiêkszo¶æ pakietów nale¿y do tej kategorii.
*
Czyste pakiety wirtualne (Pure virtual packages) okre¶la liczbê pakietów, które istniej± tylko jako nazwa pakietu wirtualnego; to jest pewne pakiety "dostarczaj±" tej nazwy wirtualnej, ale ¿aden pakiet nie u¿ywa tej nazwy. Na przyk³ad "mail-transport-agent" w systemie Debian GNU/Linux jest czystym pakietem wirtualnym; kilka pakietów dostarcza "mail-transport-agenta", ale ¿aden pakiet nie nazywa siê "mail-transport-agent".
*
Pojedyncze pakiety wirtualne (Single virtual packages) - liczba pakietów, dla których istnieje tylko jeden pakiet, który dostarcza danego pakietu wirtualnego. Na przyk³ad, w systemie Debian GNU/Linux "X11-text-viewer" jest pakietem wirtualnym, ale tylko jeden pakiet - xless - dostarcza "X11-text-viewer".
*
Mieszane pakiety wirtualne (Mixed virtual packages) - liczba pakietów, które albo dostarczaj± poszczególnych pakietów wirtualnych, albo nazywaj± siê tak, jak nazwa pakietu wirtualnego. Na przyk³ad w systemie Debian GNU/Linux "debconf" jest zarówno zwyk³ym pakietem, jak i jest pakietem dostarczanym przez pakiet debconf-tiny.
*
Brakuj±ce (Missing) jest liczb± nazw pakietów, do których odnosz± siê jakie¶ zale¿no¶ci, ale które nie s± spe³nione przez ¿aden z dostêpnych pakietów. Brakuj±ce pakiety mog± byæ dowodem, ¿e nie ma dostêpu do ca³ej dystrybucji albo ¿e pakiet (rzeczywisty lub wirtualny) zosta³ usuniêty z dystrybucji. Zazwyczaj odniesienia takie znajduj± siê w zale¿no¶ciach typu "Conflicts".
*
Ca³kowita liczba ró¿nych wersji (Total distinct versions) jest to liczba wersji pakietów znajduj±cych siê w buforze, tak wiêc ta warto¶æ jest co najmniej równa liczbie wszystkich nazw pakietów. Je¿eli pobierane s± pakiety z wiêcej ni¿ jednej dystrybucji (na przyk³ad zarówno "stable", jak i "unstable"), warto¶æ ta mo¿e byæ znacznie wiêksza ni¿ liczba wszystkich nazw pakietów.
*
Ca³kowite zale¿no¶ci (Total dependencies) to liczba wiêzów zale¿no¶ci wymaganych przez wszystkie pakiety w buforze.
showsrc pakiet(y)
showsrc wy¶wietla wszystkie pakiety ¼ród³owe, które odpowiadaj± podanym nazwom pakietów. Wy¶wietlone zostan± wszystkie wersje tych pakietów oraz pakiety binarne, które s± z tych pakietów budowane.
dump
dump pokazuje krótk± listê wszystkich pakietów w buforze. Jest u¿ywany g³ównie w celu odpluskwiania.
dumpavail
dumpavail wypisuje na standardowe wyj¶cie (stdout) listê dostêpnych pakietów. Jest to polecenie odpowiednie do u¿ycia z programem dpkg(8) i jest u¿ywane w metodzie programu dselect(8)
unmet
unmet pokazuje podsumowanie wszystkich niespe³nionych zale¿no¶ci w buforze pakietów
show pakiet(y)
show spe³nia funkcje podobne do dpkg --print-avail; pokazuje szczegó³owe informacje o podanych pakietach.
search wyra¿enie regularne [ wyra¿enie regularne ... ]
search wykonuje pe³ne wyszukiwanie podanego wzorca (wyra¿enia regularnego) we wszystkich dostêpnych listach pakietów Przeszukuje nazwy pakietów i ich szczegó³owe (d³ugie) opisy, szukuj±c w nich podanego wyra¿enia regularnego i wypisuje nazwê pakietu i jego krótki opis. Je¿eli podana jest opcja --full, to wtedy dla ka¿dego znalezionego pakietu informacje na wyj¶ciu s± podobne do tego, co pokazuje akcja show. Je¿eli podano opcjê --names-only, to s± przeszukiwane tylko nazwy pakietów, a nie ich d³ugie opisy.

Oddzielne argumenty mog± byæ u¿ywane do podania kilku wzorców, które bêd± traktowane jakby by³y po³±czone spójnikiem logicznym "i".

depends pakiet(y)
depends wy¶wietla listê wszystkich zale¿no¶ci danego pakietu i wszystkie mo¿liwe pakiety, które mog± spe³niæ te zale¿no¶ci.
rdepends pakiet(y)
rdepends pokazuje listê wszystkich odwrotnych zale¿no¶ci danego pakietu.
pkgnames [ prefiks ]
To polecenie wy¶wietla nazwy wszystkich pakietów zainstalowanych w systemie. Opcjonalnym argumentem jest przedrostek nazwy pakietów. Wynik jest odpowiedni do u¿ycia z funkcj± pow³oki (shella) uzupe³niania nazw za pomoc± klawisza tabulacji, a wynik jest wypisywany bardzo szybko. Tego polecenia najlepiej u¿ywaæ z opcj± --generate.
dotty pakiet(y)
dotty bierze jako argument listê pakietów i generuje wyj¶cie odpowiednie dla programu dotty z pakietu GraphVis <URL:http://www.research.att.com/sw/tools/graphviz/> Wynikiem bêdzie zbiór wierzcho³ków i krawêdzi reprezentuj±cych powi±zania miêdzy pakietami. Domy¶lnie podane pakiety wy¶ledz± wszystkie pakiety zale¿ne. Mo¿e to spowodowaæ wypisanie bardzo du¿ego grafu. Aby wypisaæ powi±zania tylko pomiêdzy pakietami podanymi w linii poleceñ, nale¿y u¿yæ opcji APT::Cache::GivenOnly.

Wynikowe wierzcho³ki bêd± mia³y ró¿norakie kszta³ty: zwyk³e pakiety s± prostok±tami, czyste pakiety wirtualne to trójk±ty, mieszane pakiety wirtualne s± rombami, sze¶ciok±ty oznaczaj± brakuj±ce pakiety . Pomarañczowe prostok±ty oznaczaj± koniec rekursji (li¶cie), niebieskie linie to pre-zale¿no¶ci, linie zielone - to konflikty.

Uwaga: dotty nie potrafi narysowaæ wiêkszego zbioru pakietów.

policy [ pakiet(y) ]
policy jest pomy¶lane w celu debugowania zagadnieñ zwi±zanych z plikiem preferencji. Je¿eli nie podano ¿adnych opcji, wypisane zostan± informacje o priorytecie ka¿dego ¼ród³a. W przeciwnym wypadku, wypisuje szczegó³owe informacje o priorytecie danego pakietu.
madison [ pakiet(y) ]
polecenie madison z apt-cache próbuje na¶ladowaæ format wyj¶cia i czê¶æ funkcjonalno¶ci programu madison - narzêdzia zarz±dzania archiwum Debiana. Wy¶wietla dostêpne wersje pakietów w formacie tabeli. W przeciwieñstwie do orygina³u, mo¿e wy¶wietliæ informacje tylko dla tych architektur, dla których APT pobra³o listy pakietów (APT::Architecture).

OPCJE

Wszystkie opcje linii poleceñ mog± byæ ustawione w pliku konfiguracyjnym. Poni¿sze opisy wskazuj±, któr± opcjê w pliku konfiguracyjnym nale¿y ustawiæ. W przypadku opcji logicznych, mo¿na uniewa¿niæ ustawienia pliku konfiguracyjnego, u¿ywaj±c -f-,--no-f, -f=no albo czego¶ podobnego.

-p, --pkg-cache
Podaje nazwê pliku to przechowywania bufora pakietów, który jest podstawowym buforem u¿ywanym we wszystkich operacjach. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Cache::pkgcache.
-s, --src-cache
Podaje nazwê pliku to przechowywania bufora ¼róde³. Jest u¿ywany tylko przez akcjê gencaches i przechowuje sparsowan± wersjê informacji o pakietach pobran± ze zdalnych ¼róde³. Podczas budowania bufora pakietów, bufor ¼róde³ jest u¿ywany w celu unikniêcia ponownego parsowania wszystkich plików pakietów. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Cache::srcpkgcache.
-q, --quiet
Cichy; wypisuje tylko informacje potrzebne do logowania, opuszczaj±c wska¼niki postêpu. Wiêcej znaków q spowoduje jeszcze bardziej ciche wyj¶cie, maksimum jest 2. Mo¿na tak¿e ustawiæ poziom cicho¶ci za pomoc± -q=#, nadpisuj±c tym samym opcjê z pliku konfiguracyjnego. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: quiet.
-i, --important
Wy¶wietla tylko wa¿ne zale¿no¶ci; do u¿ywania z akcj± unmet. Powoduje wypisanie tylko zale¿no¶ci typu Depends i Pre-Depends. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::Important.
-f, --full
Podczas szukania wypisuj pe³n± informacjê o pakiecie. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::ShowFull.
-a, --all-versions
Akcja show wypisuje wszystkie rekordy dla wszystkich dostêpnych wersji. Jest to opcja domy¶lna, aby j± wy³±czyæ, proszê u¿yæ --no-all-versions. Je¿eli podano --no-all-versions, to bêdzie wy¶wietlana tylko wersja-kandydat (czyli ta, która by³aby wybrana do instalacji). Ta opcja ma znaczenie tylko dla polecenia show. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::AllVersions.
-g, --generate
Automatycznie odbudowuje bufor pakietów, zamiast u¿ywaæ istniej±cego bufora. Ta opcja jest domy¶lnie w³±czona, aby j± wy³±czyæ, nale¿y u¿yæ --no-generate. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::Generate.
--names-only, -n
Przeszukaj tylko nazwy pakietów, pomijaj±c szczegó³owe opisy. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::NamesOnly.
--all-names
Powoduje, ¿e akcja pkgnames wypisze nazwy wszystkich pakietów, ³±cznie z pakietami wirtualnymi oraz pakietami maj±cymi brakuj±ce zale¿no¶ci. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::AllNames.
--recurse
Czyni zale¿no¶ci rekursyjnymi, tak ¿e wszystkie wymienione pakiety bêd± wypisane tylko raz. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::RecurseDepends.
--installed
Ogranicza wyj¶cie poleceñ depends i rdepends tylko do pakietów, które s± obecnie zainstalowane. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Cache::Installed.
-h, --help
Wy¶wietla krótki komunikat pomocy.
-v, --version
Wy¶wietla wersjê programu.
-c, --config-file
Plik konfiguracyjny. Okre¶la plik konfiguracyjny, którego nale¿y u¿yæ. Program przeczyta domy¶lny plik konfiguracyjny, nastêpnie plik podany jako argument tej opcji. Informacje na temat sk³adni pliku konfiguracyjnego mo¿na znale¼æ w apt.conf(5).
-o, --option
Ustawia opcjê konfiguracyjn±. Mo¿na ustawiæ dowoln± opcjê konfiguracyjn±, u¿ywaj±c sk³adni: -o Foo::Bar=bar.

PLIKI

/etc/apt/sources.list
Lokalizacje, z których bêd± ¶ci±gane pakiety Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Etc::SourceList.
/var/lib/apt/lists/
Sk³adnica informacji o stanie ka¿dej lokalizacji pakietów podanej w sources.list(5) Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::State::Lists.
/var/lib/apt/lists/partial/
Sk³adnica informacji o stanie w trakcie ¶ci±gania. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::State::Lists (implikuje partial).

ZOBACZ TAK¯E

apt.conf(5), sources.list(5), apt-get(8)

DIAGNOSTYKA

apt-cache zwraca zero, gdy zakoñczy³o siê pomy¶lnie, 100 - w przypadku b³êdu.

B£ÊDY

Strona b³êdów APT: http://bugs.debian.org/src:apt. Aby z³o¿yæ raport o b³êdzie w APT, prosimy przeczytaæ /usr/share/doc/debian/bug-reporting.txt lub u¿yæ polecenia reportbug(1).

AUTORZY

Jason Gunthorpe, zespó³ APT.