route

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 2 stycznia 2000 (openSuse - 09/10/07)

Section: 8 (Commandes administrateur)

NAZWA

route - pokazuje / obs³uguje tablicê trasowania protoko³u IP

SK£ADNIA

route [-CFvnee]
route
[-v] [-A rodzina] add [-net|-host] cel [netmask Nm] [gw Gw] [metric N] [mss M] [window W] [irtt I] [reject] [mod] [dyn] [reinstate] [[dev] If]
route
[-v] [-A rodzina] del [-net|-host] cel [gw Gw] [netmask Nm] [metric N] [[dev] If]
route
[-V] [--version] [-h] [--help]

OPIS

Route obs³uguje j±drowe tablice trasowania protoko³u IP. Jego podstawowym zadaniem jest ustawianie statycznych tras do okreslonych stacji lub sieci poprzez interfejs, skonfigurowany programem ifconfig(8).

Je¶li wykorzystywane s± opcje add lub del, route modyfikuje tablice trasowañ. Bez tych opcji program wy¶wietla obecn± zawarto¶æ tablic trasowania.

OPCJE

-A family
u¿yj podanej rodziny adresów (np. `inet'; polecenie `route --help' wy¶wietli pe³n± listê).
-F
dzia³aj na j±drowej tablicy trasowania FIB (Forwarding Information Base: Baza Informacji Przerzutowych). Jest to opcja domy¶lna.
-C
dzia³aj na j±drowym buforze podrêcznym trasowania
-v
wybierz dzia³anie gadatliwe.
-n
podaj adresy numeryczne zamiast nazw. Jest to przydatne je¶li próbujesz okre¶liæ dlaczego trasa do serwera nazw wyparowa³a.
-e
u¿yj formatu netstat(8) do wy¶wietlania tablicy trasowania. -ee generuje bardzo d³ugie linie ze wszystkimi parametrami z tablicy trasowania.
del
skasuj trasê.
add
dodaj now± trasê.
cel
docelowa sieæ lub stacja. Mo¿esz podaæ adres IP w notacji kropkowej lub nazwê stacji/sieci.
-net
oznacza, ¿e cel jest sieci±
-host
oznacza, ¿e cel jest stacj±.
netmask NM
podczas dodawania trasy sieciowej u¿ywana jest maska-sieci.
gw GW
trasuj pakiety poprzez bramkê (gateway). UWAGA: Podana bramka musi byæ wpierw osi±galna. Oznacza to zwykle, ¿e musisz mieæ ustawion± do niej wcze¶niej statyczn± trasê. Je¶li podasz adres jednego ze swoich lokalnych interfejsów, to zostanie on u¿yty do zdecydowania o interfejsie, do którego trasowaæ pakiety. Jest to kompatybilno¶æ w kierunku BSD.
metric M
ustaw pole metric tablicy trasowania (u¿ywane przez demony trasowania) na M. [bywa ono u¿ywane do obliczania kosztu trasy, zale¿nego od liczby hostów na drodze i manipulacji administratora--przyp. t³um.]
mss M
ustaw dla po³±czeñ na tej trasie maksymalny rozmiar segmentu TCP (MSS) na M bajtów. Domy¶ln± warto¶ci± jest MTU minus nag³ówki lub ni¿sze MTU, gdy zajdzie ¶cie¿kowe wynalezienie mtu. Ustawienie to mo¿e byæ wykorzystywane do wymuszania mniejszych pakietów TCP na drugim koñcu gdy ¶cie¿kowe wynajdowanie mtu nie dzia³a (zwykle z powodu ¼le skonfigurowanych zapór ogniowych, blokuj±cych ICMP Fragmentation Needed).
window W
ustaw dla po³±czeñ tej trasy rozmiar okna TCP na W bajtów. Jest to zwykle u¿ywane jedynie w sieciach AX.25 i ze sterownikami, nie potrafi±cymi obs³ugiwaæ ramek back to back.
irtt I
ustaw pocz±tkowy czas przelotu (initial round trip time, irtt) dla po³±czeñ TCP na tej trasie na I milisekund (1-12000). Jest to zwykle wykorzystywane jedynie w sieciach AX.25. Domy¶lnie przyjmuje siê warto¶æ z RFC 1122, 300ms.
reject
zainstaluj trasê blokuj±c±, która wymusza niepowodzenie podejrzenia trasy. Jest to u¿ywane na przyk³ad do maskowania sieci przed u¿ywaniem trasy domy¶lnej. Nie jest to zapora ogniowa.
mod, dyn, reinstate
instaluj trasê dynamiczn± lub zmodyfikowan±. Flagi te s± przeznaczone dla celów diagnostycznych i ogólnie s± ustawiane tylko przez demony trasowania.
dev If
wymu¶ zwi±zanie trasy z podanym urz±dzeniem. W przeciwnym przypadku, j±dro spróbuje okre¶liæ urz±dzenie samodzielnie (sprawdzaj±c istniej±ce ju¿ trasy i specyfikacje urz±dzeñ). W wiêkszo¶ci normalnych sieci nie potrzeba tego.

Je¶li dev If jest ostatni± opcj± linii poleceñ, to s³owo dev mo¿e zostaæ pominiête, gdy¿ jest przyjmowane za domy¶lne. W przeciwnym przypadku, kolejno¶æ modyfikatorów trasy (metric - netmask - gw - dev) nie ma znaczenia.

PRZYK£ADY

route add -net 127.0.0.0
dodaje normalny wpis zapêtlenia u¿ywaj±cy maski sieciowej 255.0.0.0 (sieæ klasy A, przyjêta z adresu docelowego) zwi±zany z urz±dzeniem "lo" (zak³adamy, ¿e urz±dzenie to zosta³o wcze¶niej poprawnie skonfigurowane programem ifconfig(8)).
route add -net 192.56.76.0 netmask 255.255.255.0 dev eth0
dodaje trasê do sieci 192.56.76.x poprzez "eth0". Modyfikator sieci klasy C nie jest konieczny, gdy¿ 192.* jest adresem klasy C. S³owo "dev" równie¿ mo¿na pomin±æ.
route add default gw mango-gw
dodaje domy¶ln± trasê (która bêdzie u¿ywana gdy nie bêdzie pasowaæ ¿adna inna trasa). Wszystkie pakiety u¿ywaj±ce tej trasy bêd± bramkowane przez "mango-gw". Urz±dzenie u¿ywane do tej trasy zale¿y od tego, jak osi±gamy "mango-gw" - wcze¶niej nale¿y wiêc skonfigurowaæ trasê do "mango-gw".
route add ipx4 sl0
Dodaje trasê do stacji "ipx4" poprzez interfejs SLIP (zak³adamy, ¿e "ipx4" jest stacj± SLIP).
route add -net 192.57.66.0 netmask 255.255.255.0 gw ipx4
Polecenie to dodaje sieæ "192.57.66.x" do tras bramkowanych przez poprzedni± trasê przez interfejs SLIP.
route add 224.0.0.0 netmask 240.0.0.0 dev eth0
Jest to oble¶ny przyk³ad. Ustawia to wszystkie trasy IP klasy D (grupowe--multicast) na "eth0". Jest to prawid³owa normalna linia konfiguracji dla j±dra grupowuj±cego.
route add 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 reject
Instaluje to trasê odrzucaj±c± dla sieci prywatnej "10.x.x.x".

WYJ¦CIE

Wyprowadzanie tablic trasowania jest organizowane w nastêpuj±ce kolumny
Destination
Sieæ docelowa lub stacja docelowa.
Gateway
Adres bramki lub '*' gdy nie ma jej.
Genmask
Maska sieci do sieci docelowej; '255.255.255.255' dla celu stacji i
Flags
Dopuszczalne flagi to
U (trasa jest zestawiona [up])
H (cel jest stacj± [host])
G (u¿yj bramki [gateway])
R (reinstancjuj trasê na trasowanie dynamiczne)
D (dynamicznie instalowana przez demona lub przekierowanie)
M (modyfikowana z demona trasowania lub przekierowania)
A (instalowana przez addrconf)
C (wpis bufora podrêcznego [cache])
! (trasa odrzucenia [reject])
Metric
nowych j±drach, lecz mo¿e byæ wymagana dla demonów trasowania.
Ref
Liczba referencji do tej trasy. (Nie u¿ywane w j±drze Linuksa).
Use
Liczba podgl±dniêæ trasy. Zale¿nie od u¿ycia -F i -C bêd± to chybienia bufora podrêcznego trasowania (-F) lub trafienia (-C).
Iface
Interfejs, przez który przesy³ane s± pakiety tej trasy.
MSS
Domy¶lny maksymalny rozmiar segmentu dla po³±czeñ TCP na tej trasie.
Window
Domy¶lny rozmiar okna dla po³±czeñ TCP na tej trasie.
irtt
Pocz±tkowy czas przelotu. J±dro u¿ywa tego do zgadywania najlepszych parametrów protoko³u TCP bez oczekiwania na (powolne) odpowiedzi.
HH (tylko buforowane)
Liczba wpisów ARP i tras buforowanych, odnosz±cych siê do sprzêtowego bufora nag³ówkowego (hardware header cache) buforowanej trasy. Bêdzie to -1 je¶li adres sprzêtowy nie jest wymagany dla interfejsu buforowanej trasy (np. lo).
Arp (tylko buforowane)
Czy adres sprzêtowy buforowanej trasy jest aktualny.

PLIKI

/proc/net/ipv6_route
/proc/net/route
/proc/net/rt_cache

ZOBACZ TAK¯E

ifconfig(8), netstat(8), arp(8), rarp(8)

HISTORIA

Route dla Linuksa zosta³o napisane pierwotnie przez Freda N. van Kempena, <waltje@uwalt.nl.mugnet.org>, a nastêpnie zosta³o zmodyfikowane przez Johannesa Stille'a oraz Linusa Torvaldsa dla pl15. Alan Cox doda³ opcje mss oraz window dla Linuksa 1.1.22. Wsparcie irtt i po³±czenie z netstatem pochodzi od Bernda Eckenfelsa.

AUTOR

Obecnie opiekunem jest Phil Blundell <Philip.Blundell@pobox.com>.