update-alternatives

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 2009\-04\-13 (ubuntu - 25/10/10)

Section: 8 (Commandes administrateur)

NAZWA

update-alternatives - zarz±dzanie dowi±zaniami symbolicznymi okre¶laj±cymi domy¶lne polecenia

SK£ADNIA

update-alternatives [opcje] polecenie

OPIS

update-alternatives tworzy, usuwa, wy¶wietla informacje o dowi±zaniach symbolicznych sk³adaj±cych siê na system alternatyw Debiana oraz nimi zarz±dza.

Kilka programów maj±cych tê sam± lub podobn± funkcjonalno¶æ mo¿e zostaæ zainstalowanych w systemie w tym samym czasie. Na przyk³ad w wielu systemach jest zainstalowanych jednocze¶nie kilka edytorów tekstu. Stanowi to u³atwienie dla u¿ytkowników takiego systemu, z których ka¿dy mo¿e uruchomiæ inny edytor, je¶li ma na to ochotê. Z drugiej strony jest to jednak utrudnienie dla programów chc±cych podj±æ w³a¶ciw± decyzjê, który edytor uruchomiæ, je¿eli u¿ytkownik nie okre¶li³ swoich preferencji co do edytora.

Celem systemu alternatyw Debiana jest rozwi±zanie tego problemu. Ogólna nazwa w systemie plików jest wspó³dzielona przez wszystkie pliki dostarczaj±ce zmieniaj±c± siê funkcjonalno¶æ. System alternatyw oraz administrator systemu okre¶laj±, do którego obecnego pliku prowadzi ta ogólna nazwa. Na przyk³ad, je¿eli zainstalowano zarówno edytor ed(1) jak i nvi(1), to system alternatyw spowoduje, ¿e nazwa ogólna /usr/bin/editor bêdzie siê odnosiæ do /usr/bin/nvi. Administrator systemu mo¿e zmieniæ to ustawienie na /usr/bin/ed, a system alternatyw tego nie zmieni, chyba ¿e administrator ka¿e mu tak zrobiæ.

Nazwa ogólna nie jest bezpo¶rednim dowi±zaniem symbolicznym do wybranej alternatywy, ale jest dowi±zaniem do pliku w katalogu alternatyw, które z kolei jest dowi±zaniem do w³a¶ciwego pliku. Jest tak zrobione dlatego, ¿eby zmiany wprowadzane przez administratora systemu by³y ograniczone do katalogu /etc: standard FHS wymienia powody, aby tak zrobiæ.

Kiedy pakiet dostarczaj±cy pliku o okre¶lonej funkcjonalno¶ci jest instalowany, zmieniany lub usuwany, wywo³ywany jest program update-alternatives, aby zaktualizowaæ informacje o tym pliku w systemie alternatyw. update-alternatives jest zazwyczaj wywo³ywany ze skryptów postinst (configure) lub prerm (install) w pakietach Debiana.

Czêsto u¿yteczne jest, aby pewna liczba alternatyw by³a zsynchronizowana, tak ¿eby by³a zmieniana jako grupa. Na przyk³ad je¿eli jest zainstalowane kilka wersji edytora vi(1), to strona podrêcznika /usr/share/man/man1/vi.1 powinna odpowiadaæ wersji programu zainstalowanego jako /usr/bin/vi. update-alternatives obs³uguje to przy pomocy dowi±zañ g³ównych i podrzêdnych - zmiana dowi±zania g³ównego powoduje zmianê skojarzonych dowi±zañ podrzêdnych. Dowi±zanie g³ówne i skojarzone z nim dowi±zania podrzêdne tworz± grupê dowi±zañ.

Ka¿da grupa dowi±zañ jest zawsze w jednym z dwóch trybów: automatycznym lub rêcznym. W trybie automatycznym podczas instalacji lub usuwania pakietu system alternatyw automatycznie zdecyduje, czy i jak aktualizowaæ dowi±zania. W trybie rêcznym system alternatyw nie bêdzie zmienia³ dowi±zañ i zostawi wszystkie decyzje administratorowi systemu.

Grupa dowi±zañ jest trybie automatycznym, kiedy jest po raz pierwszy wprowadzana do systemu. Je¿eli administrator systemu wprowadzi zmiany do automatycznych ustawieñ, bêd± one wziête pod uwagê podczas nastêpnego uruchomienia update-alternatives na takiej zmienionej grupie dowi±zañ, a grupa ta automatycznie przejdzie w tryb rêczny.

Z ka¿d± alternatyw± skojarzony jest priorytet. Je¿eli grupa dowi±zañ jest w trybie automatycznym, to wybran± alternatyw± bêdzie ta, która ma najwy¿szy priorytet.

update-alternatives u¿yte z opcj± --config wy¶wietli listê wszystkich alternatyw dla grupy dowi±zañ, dla której podana nazwa jest nazw± g³ównego dowi±zania. Bie¿±ca alternatywa bêdzie oznaczona znakiem "*". U¿ytkownik zostanie poproszony o wybór alternatywy, która bêdzie u¿ywana dla tej grupy dowi±zañ. Po dokonaniu zmiany grupa dowi±zañ nie bêdzie ju¿ w trybie automatycznym. Aby przywróciæ tryb automatyczny, nale¿y u¿yæ opcji --auto (lub ponownie uruchomiæ --config i wybraæ pozycjê oznaczon± jako automatyczn±).

Aby skonfigurowaæ nieinteraktywnie, mo¿na u¿yæ opcji --set (patrz ni¿ej).

Ró¿ne pakiety dostarczaj±ce tych samych plików powinny wspó³pracowaæ ze sob± w tym zakresie. Oznacza to, ¿e u¿ywanie programu update-alternatives jest obowi±zkowe dla wszystkich takich pakietów - nie jest mo¿liwe nadpisanie pewnych plików w pakiecie, który nie u¿ywa mechanizmu update-alternatives.

TERMINOLOGIA

Poniewa¿ operacje programu update-alternatives s± do¶æ z³o¿one, poni¿ej podane s± terminy, które pomog± je zrozumieæ.
nazwa ogólna (lub dowi±zanie alternatywy)
Nazwa, taka jak /usr/bin/editor, która odnosi siê przez system alternatyw do jednego z kilku plików o podobnej funkcjonalno¶ci.
nazwa alternatywy
Nazwa dowi±zania symbolicznego w katalogu alternatyw.
alternatywa (lub ¶cie¿ka alternatywy)
Nazwa okre¶lonego pliku w systemie plików, który w systemie alternatyw mo¿e byæ dostêpny przez nazwê ogóln±.
katalog alternatyw
Katalog zawieraj±cy dowi±zania symboliczne, domy¶lnie /etc/alternatives.
katalog administracyjny
Katalog zawieraj±cy informacje o stanie update-alternatives, domy¶lnie /var/lib/dpkg/alternatives.
grupa dowi±zañ
Zbiór powi±zanych dowi±zañ symbolicznych, zarz±dzany jako grupa.
dowi±zanie g³ówne
Dowi±zanie alternatywy w grupie dowi±zañ, które okre¶la sposób konfigurowania innych dowi±zañ z tej grupy.
dowi±zanie podrzêdne
Dowi±zanie alternatywy w grupie dowi±zañ, które jest kontrolowane przez ustawienie g³ównego dowi±zania.
tryb automatyczny
Kiedy grupa dowi±zañ jest w trybie automatycznym, system alternatyw zapewni, ¿e dowi±zania z tej grupy wskazuj± na alternatywê o najwy¿szym priorytecie.
tryb rêczny
Kiedy grupa dowi±zañ jest w trybie rêcznym, system alternatyw nic nie zmieni w ustawieniach wprowadzonych przez administratora systemu.

POLECENIA

--install dowi±zanie nazwa ¶cie¿ka priorytet [--slave dowi±zanie nazwa ¶cie¿ka]...
Dodaje grupê alternatyw do systemu. dowi±zanie jest ogóln± nazw± g³ównego dowi±zania, nazwa jest nazw± dowi±zania symbolicznego w katalogu alternatyw, a ¶cie¿ka jest wprowadzan± alternatyw± dla g³ównego dowi±zania. Argumentami opcji --slave s± nazwa ogólna, nazwa dowi±zania symbolicznego w katalogu alternatyw i ¶cie¿ka alternatywy dla dowi±zania podrzêdnego. Mo¿na podaæ zero lub wiêcej opcji --slave, po ka¿dej musz± nastêpowaæ jej trzy argumenty. Nale¿y zauwa¿yæ, ¿e g³ówna alternatywa musi istnieæ, inaczej wywo³anie siê nie powiedzie. Jednak je¶li nie bêdzie istnieæ podrzêdna alternatywa, odpowiednie dowi±zanie podrzêdne po prostu nie zostanie zainstalowane (ale nadal bêdzie wy¶wietlane ostrze¿enie). Je¶li w miejscu gdzie powinno byæ zainstalowane dowi±zanie alternatywy istnieje rzeczywisty plik, jest on zachowywany, chyba ¿e u¿yta jest opcja --force.
Je¿eli okre¶lona nazwa alternatywy ju¿ istnieje w systemie alternatyw, to podana informacja bêdzie dodana jako nowy zbiór alternatyw dla tej grupy. W przeciwnym wypadku zostanie utworzona nowa grupa, ustawiona w tryb automatyczny. Je¿eli grupa jest w trybie automatycznym, a priorytet nowo dodawanych alternatyw jest wiêkszy od priorytetu ka¿dej z innych zainstalowanych alternatyw w tej grupie, to dowi±zania symboliczne bêd± zaktualizowane tak, ¿eby prowadzi³y do nowo dodanych alternatyw.
--set nazwa ¶cie¿ka
Ustawia program ¶cie¿ka jako alternatywê dla nazwy. Jest to nieinteraktywny, a wiêc mo¿liwy do u¿ycia w skryptach, odpowiednik opcji --config.
--remove nazwa ¶cie¿ka
Usuwa alternatywê i wszystkie dowi±zania podrzêdne z ni± skojarzone. nazwa jest nazw± w katalogu alternatyw, ¶cie¿ka jest absolutn± nazw± pliku, do której nazwa mog³aby byæ dowi±zaniem. Je¿eli nazwa rzeczywi¶cie jest dowi±zaniem do ¶cie¿ki, to nazwa zostanie zaktualizowana, tak ¿eby wskazywa³a na inn± odpowiedni± alternatywê (za¶ grupa jest ustawiana ponownie w tryb automatyczny), albo zostanie usuniêta je¿eli nie pozostanie ani jedna alternatywa. Skojarzone dowi±zania podrzêdne zostan± odpowiednio zaktualizowane lub usuniête. Je¿eli dowi±zanie nie prowadzi obecnie do ¶cie¿ki, to ¿adne dowi±zania nie bêd± aktualizowane; zostanie tylko usuniêta informacja o alternatywie.
--remove-all nazwa
Usuwa wszystkie dowi±zania alternatyw i wszystkie skojarzone z nimi dowi±zania podrzêdne. nazwa jest nazw± w katalogu alternatyw.
--all
Wywo³uje --config dla wszystkich alternatyw. Mo¿na to u¿ytecznie po³±czyæ z --skip-auto aby przejrzeæ i skonfigurowaæ wszystkie alternatywy, które nie s± skonfigurowane w tryb automatyczny. Wy¶wietlane s± równie¿ nieaktualne alternatywy. Dlatego prostym sposobem naprawienia uszkodzonych alternatyw jest wywo³anie yes '' | update-alternatives --force --all.
--auto nazwa
Prze³±cza grupê dowi±zañ dla alternatywy w tryb automatyczny. Podczas tego procesu, g³ówne dowi±zanie wraz z jego dowi±zaniami podrzêdnymi bêd± zaktualizowane tak, aby wskazywaæ na alternatywê o najwy¿szym priorytecie.
--display nazwa
Wy¶wietla informacje o grupie dowi±zañ. Informacje te zawieraj± tryb grupy (automatyczny lub rêczny), okre¶laj± na któr± alternatywê obecnie wskazuje dowi±zanie g³ówne, jakie s± inne dostêpne alternatywy (i odpowiadaj±ce im alternatywy podrzêdne) oraz obecnie zainstalowan± alternatywê o najwy¿szym priorytecie.
--get-selections
Wy¶wietla wszystkie nazwy g³ównych alternatyw (kontroluj±cych grupê dowi±zañ) oraz ich status. Ka¿da linia zawiera do 3 pól (rozdzielonych co najmniej jedn± spacj±). Pierwsze pole okre¶la nazw± alternatywy, drugie pole to status ("auto" lub "manual"), za¶ ostatnie pole zawiera bie¿±cy wybór dla alternatywy (uwaga: jest to nazwa pliku i mo¿e zawieraæ znaki spacji).
--set-selections
Wczytuje konfiguracjê alternatyw ze standardowego wej¶cia w formacie wygenerowanym przez update-alternatives --get-selections i odpowiednio je rekonfiguruje.
--query nazwa
Wy¶wietla informacjê o grupie dowi±zañ tak jak --display, ale w sposób odpowiedni dla maszynowego parsowania (dok³adniejszy opis poni¿ej, w sekcji FORMAT ZAPYTANIA).
--list nazwa
Wy¶wietla wszystkie cele w grupie dowi±zañ.
--config nazwa
Wy¶wietla dostêpne alternatywy w grupie dowi±zañ i pozwala u¿ytkownikowi interakcyjnie wybraæ, której nale¿y u¿yæ. Grupa dowi±zañ zostanie odpowiednio zaktualizowana.
--help
Wy¶wietla informacjê o u¿ytkowaniu i koñczy dzia³anie.
--version
Wy¶wietla informacjê o wersji i pomy¶lnie koñczy dzia³anie.

OPCJE

--altdir katalog
Okre¶la katalog alternatyw, je¿eli ma byæ inny ni¿ domy¶lny.
--admindir katalog
Okre¶la katalog administracyjny, je¿eli ma byæ inny ni¿ domy¶lny.
--log plik
Specifies the log file, when this is to be different from the default (/var/log/alternatives.log).
--force
Zezwala update-alternatives na zastêpowanie istniej±cych rzeczywistych plików tam, gdzie powinno byæ zainstalowane dowi±zanie alternatywy.
--skip-auto
Pomija pytania o konfiguracjê alternatyw, które s± w³a¶ciwie skonfigurowane w trybie automatycznym. Ta opcja ma znaczenie tylko przy --config lub --all.
--verbose
Podaje wiêcej informacji o przebiegu wykonywania update-alternatives.
--quiet
Nie wy¶wietla ¿adnych komentarzy, chyba ¿e wyst±pi b³±d.

PLIKI

/etc/alternatives/
Domy¶lny katalog alternatyw. Mo¿na go zmieniæ opcj± -altdir.
/var/lib/dpkg/alternatives/
Domy¶lny katalog administracyjny. Mo¿na go zmieniæ opcj± -admindir.

KOD WYJŠCIA

0
Akcja zakoñczy³a siê powodzeniem.
2
Wyst±pi³y problemy podczas przetwarzania linii poleceñ lub wykonywania akcji.

FORMAT ZAPYTANIA

Wynik polecenia update-alternatives --query u¿ywa formatu podobnego do p³askiego formatu RFC822. Sk³ada siê z n + 1 bloków, gdzie n jest liczb± alternatyw dostêpnych w grupie dowi±zañ, do której odnosi siê zapytanie. Pierwszy blok zawiera nastêpuj±ce pola:
Link: <dowi±zanie>
Nazwa ogólna alternatywy.
Status: <status>
Status alternatywy (auto lub manual).
Best: <najlepszy wybór>
Šcie¿ka najlepszej alternatywy dla tej grupy dowi±zañ. Nie jest wy¶wietlana, je¶li nie ma dostêpnych ¿adnych alternatyw.
Value: <aktualnie wybrana alternatywa>
Šcie¿ka aktualnie wybranej alternatywy. Mo¿e równie¿ przyjmowaæ specjaln± warto¶æ none - jest ona u¿ywana je¶li dowi±zanie nie istnieje.
Inne bloki opisuj± dostêpne alternatywy w grupie dowi±zañ, do której odnosi siê zapytanie:
Alternative: <¶cie¿ka alternatywy>
Šcie¿ka do alternatywy opisywanej w tym bloku.
Priority: <warto¶æ priorytetu>
Warto¶æ priorytetu alternatywy.
Slaves: <lista alternatyw podrzêdnych>
Gdy obecny jest ten nag³ówek, nastêpne linie zawieraj± wszystkie podrzêdne alternatywy zwi±zane z g³ównym dowi±zaniem alternatywy. W ka¿dej linii podana jest jedna podrzêdna alternatywa. Ka¿da linia zawiera jedn± spacjê, ogóln± nazwê alternatywy podrzêdnej, kolejn± spacjê i w koñcu ¶cie¿kê do alternatywy podrzêdnej.
Przyk³ad
 $ update-alternatives --query editor
 Link: editor
 Status: auto
 Best: /usr/bin/vim.gtk
 Value: /usr/bin/vim.gtk
 
 Alternative: /bin/ed
 Priority: -100
 Slaves:
  editor.1.gz /usr/share/man/man1/ed.1.gz
 
 Alternative: /usr/bin/vim.gtk
 Priority: 50
 Slaves:
  editor.1.gz /usr/share/man/man1/vim.1.gz
  editor.ru.1.gz /usr/share/man/ru/man1/vim.1.gz
  editor.pl.ISO8859-2.1.gz /usr/share/man/pl.ISO8859-2/man1/vim.1.gz
  editor.it.ISO8859-1.1.gz /usr/share/man/it.ISO8859-1/man1/vim.1.gz
  editor.pl.UTF-8.1.gz /usr/share/man/pl.UTF-8/man1/vim.1.gz
  editor.it.1.gz /usr/share/man/it/man1/vim.1.gz
  editor.fr.UTF-8.1.gz /usr/share/man/fr.UTF-8/man1/vim.1.gz
  editor.fr.1.gz /usr/share/man/fr/man1/vim.1.gz
  editor.it.UTF-8.1.gz /usr/share/man/it.UTF-8/man1/vim.1.gz
  editor.pl.1.gz /usr/share/man/pl/man1/vim.1.gz
  editor.fr.ISO8859-1.1.gz /usr/share/man/fr.ISO8859-1/man1/vim.1.gz
 

DIAGNOSTYKA

Po podaniu --verbose, update-alternatives wypisuje nieustannie informacje o podejmowanych dzia³aniach na swoim standardowym wyj¶ciu. Je¿eli wyst±pi b³±d, update-alternatives wy¶wietla komunikaty b³êdów na standardowym wyj¶ciu b³êdów i koñczy dzia³anie z kodem wyj¶cia 2. Wypisywana diagnostyka powinna wszystko wyja¶niaæ, je¿eli tak nie jest, proszê zg³osiæ to jako b³±d.

PRZYK£ADY

Istnieje klika pakietów, które dostarczaj± edytora tekstu kompatybilnego z edytorem vi, na przyk³ad nvi i vim. To, który pakiet bêdzie u¿ywany, kontrolowane jest przez grupê dowi±zañ vi, zawieraj±c± dowi±zania do samego programu i odpowiadaj±cych mu stron podrêcznika.

Aby wy¶wietliæ listê dostêpnych pakietów, które dostarczaj± vi oraz jego bie¿±ce ustawienie, nale¿y u¿yæ akcji --display:


update-alternatives --display vi

Aby wybraæ okre¶lon± implementacjê edytora vi, nale¿y u¿yæ tego polecenia jako u¿ytkownik root i wybraæ liczbê z listy:


update-alternatives --config vi

Aby przywróciæ automatyczne wybieranie implementacji programu vi, nale¿y jako u¿ytkownik root wykonaæ:


update-alternatives --auto vi

B£ÊDY

W razie znalezienia b³êdu, prosimy o jego zg³oszenie, u¿ywaj±c systemu ¶ledzenia b³êdów Debiana.

Rozbie¿no¶ci pomiêdzy dzia³aniem update-alternatives a t± stron± podrêcznika stanowi± albo b³±d w implementacji, albo w dokumentacji. W razie znalezienia jakichkolwiek rozbie¿no¶ci, prosimy o ich zg³oszenie.

AUTORZY

Copyright © 1995 Ian Jackson
Copyright © 2009 Raphaël Hertzog

Niniejszy program jest oprogramowaniem wolnym, sprawdŒ Powszechn± Licencjê Publiczn± GNU w wersji drugiej lub póŒniejszej, by dowiedzieæ siê o warunkach dystrybucji. Brak JAKIEJKOLWIEK gwarancji.

Copyright tej strony podrêcznika: 1997,1998 Charles Briscoe-Smith i inni.

To jest wolna dokumentacja, sprawdŒ Powszechn± Licencjê Publiczn± GNU w wersji drugiej lub póŒniejszej, by dowiedzieæ siê o warunkach dystrybucji. Brak JAKIEJKOLWIEK gwarancji.

ZOBACZ TAK¯E

ln(1), FHS - standard hierarchii systemu plików.

T£UMACZE

Piotr Roszatycki <dexter@debian.org>, 1999
Bartosz Feñski <fenio@debian.org>, 2004-2005
Robert Luberda <robert@debian.org>, 2006-2008
Wiktor Wandachowicz <siryes@gmail.com>, 2008