metamail

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: Wydanie 2 (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

metamail - infrastruktura dla oprogramowania pocztowego bazuj±cego na mailcap

STRESZCZENIE

metamail[-b] [-B] [-c typ zawarto¶ci ...] [-d] [-e]
[-E kodowanie zawarto¶ci] [-f adres nadawcy] [-h] [-m program pocztowy] [-p] [-P] [-r] [-s temat] [-q] [-w] [-x] [-y] [-z] [nazwa pliku]

OPIS

Program metamail odczytuje plik "mailcap" aby dowiedzieæ siê, jak nale¿y wy¶wietlaæ nietekstow± czê¶æ wiadomo¶ci pocztowej w lokalnym systemie. Ka¿dy program s³u¿±cy do odczytywania poczty musi wywo³aæ metamail podczas przegl±dania wiadomo¶ci nie bêd±cej tekstem, z wyj±tkiem sytuacji, gdy program pocztowy jest w stanie samodzielnie poradziæ sobie z wy¶wietleniem tej czê¶ci wiadomo¶ci. Metamail na podstawie pliku (plików) mailcap decyduje, jakiego programu nale¿y u¿yæ do wy¶wietlenia specyficznego typu wiadomo¶ci.

W systemie, w którym wszystkie programy pocztowe wywo³uj± program metamail w wypadku otrzymania nietekstowej wiadomo¶ci, rozszerzenie ich mo¿liwo¶ci o obs³ugê kolejnego formatu wiadomo¶ci sprowadza siê do dodania jednej linii do pliku mailcap. (Ta strona opisuje wy³±cznie u¿ywanie programu metamail z programami pocztowymi, aczkolwiek metamail jest równie u¿yteczny, gdy trzeba dodaæ obs³ugê formatów multimedialnych do programów s³u¿±cych do przegl±dania grup dyskusyjnych lub BBS-ów. Jedynym wymogiem jest, aby programy te dodawa³y do wiadomo¶ci pole nag³ówka "Content-type" lub w inny sposób informowa³y o rodzaju zawarto¶ci przesy³ki).

W wiêkszo¶ci przypadków u¿ytkownicy nie bêd± musieli uruchamiaæ programu metamail bezpo¶rednio. Bêdzie on uruchamiany przez program s³u¿±cy do czytania poczty zawsze, gdy zajdzie konieczno¶æ obejrzenia nietekstowej przesy³ki. Mimo to, ta strona nie jest przeznaczona dla u¿ytkowników koñcowych, lecz dla dwóch kategorii osób: tych, którzy dodaj± do programu metamail obs³ugê konkretnego programu pocztowego oraz tych, którzy dodaj± informacje do pliku mailcap. Osoby nale¿±ce do pierwszej kategorii zainteresuje g³ównie sk³adnia linii poleceñ, za¶ pozosta³e osoby mog± zignorowaæ tê sekcjê i od razu przej¶æ do opisu sk³adni pliku mailcap.

Uwaga: Metamail okre¶la typ wiadomo¶ci na podstawie nag³ówka "Content-type", opisanego w RFC 1049 oraz RFC 1341 (MIME). Mimo to, przy u¿yciu opcji -b i -c, mo¿na spowodowaæ, by metamail wspó³pracowa³ z poczt± nie stosuj±c± siê do formatu obowi±zuj±cego w Internecie, w³±czaj±c w to komunikaty X.400. Nale¿y równie¿ zauwa¿yæ, ¿e metamail automatycznie dekoduje pocztê zakodowan± w celu unikniêcia problemów z 8-bitowymi warto¶ciami. Wiadomo¶ci takie musz± zawieraæ w nag³ówku pole Content-Transfer-Encoding zgodne ze specyfikacj± RFC 1341. Je¿eli dane zosta³y zakodowane algorytmem "base64", sekwencje CRLF zostan± przekonwertowane do lokalnego sposobu oznaczania nowej linii, ale dotyczy to tylko tekstowej czê¶ci wiadomo¶ci; mo¿na to rozci±gn±æ na wszystkie typy wiadomo¶ci umieszczaj±c w pliku mailcap pole "textualnewlines".

OPCJE

Metamail uruchomiony bez ¿adnych opcji oczekuje otrzymania na standardowym wej¶ciu wiadomo¶ci sformatowanej zgodnie z RFC 822. Nastêpuj±ce opcje mog± zmodyfikowaæ to zachowanie:
-b
Ta opcja informuje metamail, ¿e wiadomo¶æ nie stosuje siê do formatu RFC 822, z wyj±tkiem cia³a wiadomo¶ci (tzn. nie ma nag³ówka). U¿ycie opcji -b implikuje dzia³anie opcji -c.
-B
Ta opcja informuje metamail, ¿e wiadomo¶æ ma zostaæ wy¶wietlona w tle, je¿eli jest nieinteraktywna, tzn. nie posiada w pliku mailcap atrybutu "needsterminal". Opcja nie mo¿e zostaæ u¿yta wraz z -p lub -P.
-c <typ zawarto¶ci>
Ta opcja informuje metamail, ¿e powinien u¿ywaæ podanego typu zawarto¶ci, zamiast typu podanego w nag³ówku wiadomo¶ci.
-d
Ta opcja informuje metamail, by nie zadawa³ ¿adnych pytañ przed interpretacj± wiadomo¶ci. (Domy¶lnie, metamail zawsze pyta o pozwolenie na uruchomienie ka¿dego interpretera, je¿eli dzia³a na interaktywnym terminalu i zmienna MM_NOASK nie jest ustawiona. Nie pyta jednak w przypadku typu zawarto¶ci "text", tzn. je¿eli domy¶ln± warto¶ci± MM_NOASK jest "text,text/us-ascii").
-e
Ta opcja informuje metamail, by usuwa³ pocz±tkowe znaki nowej linii z cia³a wiadomo¶ci. Jest to szczególnie u¿yteczne dla wiadomo¶ci w formacie MH.
-f <adres>
Ta opcja okre¶la nadawcê wiadomo¶ci. Je¿eli nie zostanie podana, nadawca zostanie okre¶lony na podstawie nag³ówka, je¿eli bêdzie to mo¿liwe. Ta informacja zostanie umieszczona w ¶rodowisku, by by³a dostêpna dla ka¿dego interpretera uruchamianego przez metamail.
-h
Ta opcja informuje metamail, ¿e jest on u¿ywany do drukowania wiadomo¶ci. W szczególno¶ci, oznacza ona, ¿e wykonane ma zostaæ pole "print" zamiast "command" z pliku mailcap. (Je¿eli pole "print" jest puste, ta opcja z pliku mailcap zostanie zignorowana i wznowione zostanie poszukiwanie w tym pliku kolejnej linii pasuj±cej do typu wiadomo¶ci i posiadaj±cej niepuste pole "print"). Opcja -h automatycznie implikuje u¿ycie opcji -d.
-m <program pocztowy>
Ta opcja okre¶la nazwê programu wywo³uj±cego metamail. Informacja ta zostanie umieszczona w ¶rodowisku, aby by³a dostêpna dla interpreterów wywo³ywanych przez metamail.
-p
Ta opcja okre¶la, ¿e w razie takiej konieczno¶ci, wynik dzia³ania programu zostanie pokazany strona po stronie. Standardowo zostanie to uzyskane przez wywo³anie programu more, ale zmienna ¶rodowiskowa METAMAIL_PAGER mo¿e okre¶laæ inny program u¿ywany do tego celu. Zauwa¿, ¿e opcja -p jest preferowan± form± takiego sposobu wypisywania danych wyj¶ciowych w stosunku do bezpo¶redniego przekierowywania wyj¶cia programu metamail przez program stronicuj±cy, poniewa¿ niektóre interpretery u¿ywane przez metamail mog± byæ interaktywne. Metamail jest w stanie okre¶liæ, czy nale¿y u¿ywaæ programu stronicuj±cego okre¶lonego w pliku mailcap. Ta opcja nie mo¿e zostaæ u¿yta razem z opcj± -B.
-P
Ta opcja dzia³a tak, jak -p z wyj±tkiem tego, ¿e powoduje, i¿ metamail wy¶wietla napis "Press RETURN to go on" (Naci¶nij RETURN, by kontynuowaæ) czekaj±c na naci¶niêcie tego klawisza po skoñczeniu wy¶wietlania wiadomo¶ci. Ta opcja jest przeznaczona do u¿ywania w sytuacji, gdy metamail rekurencyjnie wywo³uje siebie w nowym oknie terminala stworzonym wy³±cznie w tym celu. Tej opcji nie mo¿na u¿ywaæ razem z -B.
-q
Ta opcja powstrzymuje metamail od wy¶wietlania komunikatów. Standardowo metamail przed uruchomieniem interpretera wypisuje na standardowym wyj¶ciu kilka istotnych fragmentów nag³ówków wiadomo¶ci (co mo¿na konfigurowaæ zmiennymi ¶rodowiskowymi KEYHEADS i KEYIGNHEADS) wraz z innymi komunikatami.
-r
Ta opcja informuje metamail, ¿e uruchomienie przez roota jest dozwolone. Standardowo metamail odmawia pracy, je¿eli prawdziwym lub efektywnym identyfikatorem u¿ytkownika jest root. Ten sam efekt mo¿na osi±gn±æ u¿ywaj±c zmiennej ¶rodowiskowej MM_RUNASROOT.
-R
Ta opcja powoduje uruchomienie programu /usr/ucb/reset w celu zresetowania stanu terminala przed jego u¿ywaniem.
-s <temat>
Ta opcja okre¶la temat (subject) wiadomo¶ci. Standardowo ta informacja pobierana jest z nag³ówka. Temat wiadomo¶ci umieszczany jest w ¶rodowisku, by by³ dostêpny dla wszystkich interpreterów uruchamianych przez metamail.
-w
Ta opcja informuje metamail, ¿e zamiast okre¶lania sposobu wy¶wietlania danych poprzez plik mailcap, wszystkie czê¶ci wiadomo¶ci powinny zostaæ zdekodowane i zapisane w pliku w swoim zwyk³ym formacie. Zale¿nie od okoliczno¶ci wywo³ania, metamail mo¿e odgadn±æ nazwê pliku z nag³ówka wiadomo¶ci, pytaj±c u¿ytkownika lub generuj±c plik o tymczasowej, unikalnej nazwie.
-x
Ta opcja informuje metamail, ¿e nie jest on uruchomiony na terminalu, niezale¿nie od wyników wywo³ania isatty(). U¿ycie tej opcji jest konieczne, gdy metamail dzia³a na pseudoterminalu, a isatty(3) zwraca warto¶æ TRUE, lecz w rzeczywisto¶ci nie istnieje terminal, za po¶rednictwem którego mo¿na siê komunikowaæ z u¿ytkownikiem. Ten sam efekt mo¿na osi±gn±æ przy pomocy zmiennej ¶rodowiskowej MM_NOTTTY.
-y
Ta opcja informuje metamail, ¿e nale¿y spróbowaæ "wyci±gn±æ" wiadomo¶æ w formacie MIME z cia³a ca³ej wiadomo¶ci. Taki sposób dzia³ania jest u¿yteczny, gdy system dostarczania poczty odrzuci³ tê wiadomo¶æ nie wiedz±c, jak sformatowaæ odrzucon± czê¶æ zgodnie ze standardem MIME. (Dla wygody tych, którzy nie mog± kontrolowaæ sposobu wywo³ywania programu metamail przez program odczytuj±cy pocztê, dzia³anie tej opcji mo¿e byæ równie¿ osi±gniête za pomoc± zmiennej ¶rodowiskowej MM_YANKMODE). Je¿eli u¿ywasz tej opcji dla wiadomo¶ci, które NAPRAWDÊ s± w formacie MIME, lub tych, które nie zawieraj± w sobie czê¶ci w tym formacie, rezultaty mog± byæ bardzo dziwne. Nie stanie siê nic strasznego, ale te¿ wiele nie zobaczysz.
-z
Ta opcja informuje metamail, by usun±æ swój plik wej¶ciowy po skoñczeniu. Opcja -z wymaga, by argumentem programu metamail by³a nazwa pliku, tzn. nie dane nie s± czytanie ze standardowego wej¶cia.
-T
Ta opcja w zamy¶le ma byæ rekurencyjnie u¿ywana przez program metamail, by wy³±czyæ efekt dzia³ania zmiennej ¶rodowiskowej MM_TRANSPARENT. Powinna byæ u¿ywana wy³±cznie w wypadku, gdy metamail uruchamia swoj± kolejn± kopiê w oknie terminala.
Nazwy plików w linii poleceñ
Ka¿dy argument nie zaczynaj±cy siê znakiem "-" jest traktowany jak nazwa pliku z którego, zamiast standardowego wej¶cia, powinny byæ pobierane dane.

NIEROZPONANY RODZAJ WIADOMO¦CI

Od czasu do czasu metamail wy¶wietli komunikat typu

**** Unrecognized mail type: 'smell-o-vision'. Writing to file /tmp/metamail.1234 ****

Oznacza to, ¿e usi³ujesz obejrzeæ wiadomo¶æ w formacie "smell-o-vision", lecz metamail na twojej maszynie (sieci) nie zosta³ jeszcze odpowiednio skonfigurowany do wy¶wietlania tego rodzaju wiadomo¶ci. W najbardziej ogólnym przypadku taka konfiguracja opiera siê na mechanizmie pliku mailcap, co zosta³o opisane w kolejnej sekcji.

Je¿eli metamail trafi na wiadomo¶æ w nieznanym sobie formacie, usuwa z danych nag³ówek oraz informacje o rodzaju kodowania, a nastêpnie zapisuje dane w pliku tymczasowym. (Je¿eli dzia³aj±ca kopia programu metamail jest interaktywna, bêdziesz mia³ wiêkszy wybór - zapisanie do pliku tymczasowego, przegl±danie jako tekst lub zignorowanie tej wiadomo¶ci). Do u¿ytkownika nale¿y usuniêcie takich plików.

PLIK (PLIKI) MAILCAP

Nadrzêdnym celem programu metamail jest u³atwienie programom pocztowym centralnego dostêpu do informacji multimedialnych. Je¿eli wszystkie programy pocztowe wywo³uj± jeden program do interpretacji nietekstowych wiadomo¶ci, tylko ten jeden program musi wiedzieæ, jak siê z nimi obchodziæ.

Pliki mailcap bardzo u³atwiaj± przystosowanie programu metamail do tej roli. Przeznaczeniem tym plików jest informowanie programu metamail, jakie programy nale¿y uruchamiaæ w celu wy¶wietlania wiadomo¶ci w rozmaitych formatach. W ten sposób ³atwo mo¿na umo¿liwiæ wszystkim programom pocztowym wy¶wietlanie nowego typu danych przez zwyk³e dopisanie linii do pliku mailcap.

Metamail szuka plików mailcap w ¶cie¿ce poszukiwañ. W przeciwieñstwie do standardowego zachowania siê programów podczas przeszukiwania ¶cie¿ki, w miarê potrzeby metamail bêdzie przeszukiwa³ wszystkie pliki mailcap, które znajdzie w ¶cie¿ce do czasu, gdy skoñcz± siê pliki mailcap, lub znaleziona zostanie odpowiednia linia, z informacj±, jak wy¶wietliæ dany typ wiadomo¶ci. Po znalezieniu odpowiedniej linii uruchomiony zostanie odpowiedni program w niej wyspecyfikowany.

Domy¶lna ¶cie¿ka poszukiwañ ma nastêpuj±c± postaæ:

$HOME/.mailcap:/usr/local/etc/mailcap:/usr/etc/mailcap:/etc/mailcap:/etc/mail/mailcap:/usr/public/lib/mailcap"

Mo¿e byæ ona zmieniona poprzez ustawienie zmienn± systemow± MAILCAPS. Uwaga: Podczas poszukiwañ na ¶cie¿ce metamail nie interpretuje zmiennych ¶rodowiskowych typu $HOME lub symboli w rodzaju "~".

Format plików mailcap jest opisany na stronie mailcap(4).

NIETEKSTOWE POLA NAG£ÓWKÓW

Metamail posiada wbudowan± podstawow± obs³ugê nietekstowych danych w nag³ówkach wiadomo¶ci. Oznacza to, ¿e takie dane zostan± rozpoznane, zdekodowane i wys³ane na terminal. To zachowanie mo¿e byæ bardziej lub mniej sensowne, zale¿nie od systemu kodowania znaków okre¶lonego w nag³ówku oraz mo¿liwo¶ci terminala, rzadko jednak efekt bêdzie gorszy od pokazywania danych w zakodowanej postaci.

¦RODOWISKO

METAMAIL_TMPDIR
Je¿eli ta zmienna jest ustawiona, okre¶la ona nazwê katalogu tymczasowego (normalnie jest to "/tmp"). W tym katalogu metamail oraz programy towarzysz±ce tworz± w systemie UNIX pliki tymczasowe.
MM_NOASK
Je¿eli MM_NOASK ma warto¶æ 1, metamail nigdy nie bêdzie pyta³ o pozwolenie na uruchomienie interpretera danego rodzaju wiadomo¶ci. W innym wypadku, zmienna MM_NOASK mo¿e zawieraæ rozdzielon± przecinkami listê nazw typów (bez bia³ych spacji), dla wy¶wietlenia których nie nale¿y pytaæ o zgodê. Na przyk³ad, nadanie tej zmiennej warto¶ci "magicmail,audio" spowoduje, ¿e u¿ytkownik nie bêszie pytany o zgodê na uruchomienie interpreterów wiadomo¶ci w formacie magicmail i audio, lecz wci±¿ bêdzie pytany przed wy¶wietlaniem pozosta³ych rodzajów wiadomo¶ci. (Je¿eli w linii poleceñ podana zostanie opcja -d, zmienna MM_NOASK bêdzie mia³a warto¶æ 1 dla wszystkich procesów potomnych, pozwalaj±c opcji -d dzia³aæ rekurencyjnie).
KEYHEADS
Zmienna KEYHEADS mo¿e byæ rozdzielon± przecinkami list± nag³ówków, które jako jedyne bêd± wy¶wietlane przez metamail. Domy¶lnie metamail zachowuje siê tak, jakby zmienna KEYHEADS mia³a warto¶æ

Date:From:Subject:To:CC:Content-Description

Je¿eli zmienna KEYHEADS jest pustym ci±giem, ¿aden element nag³ówka nie jest wy¶wietlany. Je¿eli jej warto¶ci± jest gwiazdka ("*"), wy¶wietlane s± wszystkie pola nag³ówka.

KEYINGHEADS
Zmienna KEYINGHEADS mo¿e byæ rozdzielon± dwukropkami list± pól nag³ówka, których to pól metamail nie bêdzie wy¶wietla³. Warto¶æ tej zmiennej jest brana pod uwagê tylko wtedy, gdy zmienna KEYHEADS nie jest ustawiona.

Je¿eli zmienna KEYIGNHEADS jest pustym ci±giem, wszystkie pola nag³ówka s± wy¶wietlane, je¿eli jej warto¶ci± jest gwiazdka ("*"), ¿adne pole nag³ówka nie bêdzie wy¶wietlane.

MM_NOTTTY
Je¿eli zmienna MM_NOTTTY ma niezerow± warto¶æ, metamail bêdzie zak³ada³, ¿e nie dzia³a w oknie terminala. MM_NOTTTY implikuje nadanie zmiennej MM_NOASK warto¶ci 1. Je¿eli podana jest opcja -z, MM_NOTTTY jest ustawiana dla procesów potomnych, umo¿liwiaj±c opcji -z rekurencyjne dzia³anie.
MAILCAPS
Ta zmienna mo¿e byæ u¿yta, by zmieniæ domy¶ln± ¶cie¿kê poszukiwania plików mailcap.
METAMAIL_PAGER
Je¿eli ta zmienna jest ustawiona, definiuje ona nowy program stronicuj±cy zamiast domy¶lnego "more". Zauwa¿, ¿e nie jest u¿ywana zwyk³a zmienna PAGER, poniewa¿ wiele programów stronicuj±cych (zw³aszcza "less"), interferuje z dzia³aniem programów pocztowych opieraj±cych siê na pliku termcap.
NOMETAMAIL
Ta zmienna nie jest wprawdzie u¿ywana przez metamail, ale u¿ywa jej wiele programów pocztowych kompatybilnych z programem metamail. Je¿eli zmienna NOMETAMAIL ma jak±kolwiek warto¶æ, wiêkszo¶æ programów pocztowych nie bêdzie uruchamia³a programu metamail, co efektywnie uniemo¿liwia jak±kolwiek multimedialn± funkcjonalno¶æ takich programów.
MM_DEBUG
Je¿eli zmienna MM_DEBUG ma jak±kolwiek warto¶æ, metamail bêdzie produkowa³ nieco wiêcej informacji na temat swojej aktywo¶ci.
MM_QUIET
Je¿eli ta zmienna ma warto¶æ "1", metamail bêdzie produkowa³ jeszcze mniej informacji, ni¿ zazwyczaj. W szczególno¶ci, wstrzyma komunikaty "Executing...", chyba ¿e ustawiona jest zmienna MM_DEBUG.

W innym razie, ta zmienna mo¿e byæ rozdzielon± przecinkami list± krótkich poleceñ, wtedy komunikat "Executing..." bêdzie wstrzymany dla tych w³a¶nie poleceñ.

Domy¶ln± warto¶ci± zmiennej MM_QUIET jest "cat", co oznacza, ¿e komunikat "Executing..." jest wypisywany dla wszystkich poleceñ z wyj±tkiem "cat". W ten sposób obs³uga wiadomo¶ci tekstowych jest naturalna, lecz nie po¶wiêca siê tym samym mo¿liwo¶ci informowania u¿ytkownika o tym, co siê dzieje w bardziej skomplikowanych sytuacjach.

MM_YANKMODE
Nadanie tej zmiennej niezerowej warto¶ci ma to samo znaczenie, co uruchomienie programu metamail z opcj± -y. Przeczytaj ostrze¿enia przy opisie tej opcji, zanim zaczniesz jej u¿ywaæ. Jedyn± sytuacj±, w jakiej chcia³by¶ u¿ywaæ tej zmiennej, to potrzeba obejrzenia wiadomo¶ci w formacie MIME, której nie potrafi wy¶wietliæ twój program pocztowy. W takim wypadku powiniene¶ obejrzeæ tê wiadomo¶æ, wyj¶æ z programu pocztowego i usun±æ zmienn± MM_YANKMODE.
MM_TRANSPARENT
Je¿eli ta zmienna ma niezerow± warto¶æ, metamail wy¶le ca³± wiadomo¶æ na standardowe wyj¶cie, a nastêpnie otworzy nowe okno terminala, w którym wy¶wietli co¶ nieco bardziej inteligentnie. Ta opcja s³u¿y do wsparcia pewnych nieprzemy¶lanych programów pocztowych, takich, jak mailtool, których dzia³anie zale¿y od tego, co na standardowym wyj¶ciu wypisze standardowe w UNIXie polecenie "mail", tzn. wiadomo¶æ w takiej postaci, w jakiej znajduje siê ona w skrzynce pocztowej.
MM_CHARSET
Je¿eli ta zmienna jest ustawiona, metamail nie bêdzie wypisywa³ komunikatów na temat zestawu znaków zadeklarowanego w nag³ówku, je¿eli pokrywa siê on z zestawem opisanym przez tê zmienn±. Na przyk³ad, je¿eli MM_CHARSET ma warto¶æ "iso-8859-8", metamail wstrzyma ostrze¿enia dla nag³ówków kodowanych w tym standardzie.
DISPLAY

Zmienna u¿ywana do tworzenia okna terminala w systemie okien X11.

WINDOW_PARENT
U¿ywana do tworzenia okna terminala w systemie okien SunTools.
WMHOST
U¿ywana do tworzenia okna terminala w starym systemie okien Andrew WM.

¦RODOWISKO INTERPRETERÓW

Gdy metamail wywo³uje interpreter okre¶lony w pliku mailcap, ustawia kilka zmiennych ¶rodowiskowych, które w miarê potrzeb mog± byæ przez niego u¿ywane.

MM_HEADERS
Ta zmienna ma warto¶æ pe³nego zestawu pól nag³ówka zgodnego z RFC822, je¿eli jakiekolwiek z nich istniej±.
MM_MAILER
W tej zmiennej znajduje siê nazwa programu pocztowego, który wywo³a³ metamail, gdy u¿yta jest opcja -m.
MM_CONTENTTYPE
Ta zmienna zawiera typ zawarto¶ci w tej samej postaci, w jakiej jest okre¶lony przez pole nag³ówka Content-type lub w jakiej zosta³ przekazany opcj± -c. Je¿eli typ zawarto¶ci ma podtyp, jest on równie¿ umieszczony w zmiennej MM_CONTENTTYPE, np. "multipart/mixed; boundary=foobar".
MM_SUMMARY
W tej zmiennej znajduje siê "tytu³" wiadomo¶ci, zazwyczaj sk³adaj±cy siê z nadawcy i tematu wiadomo¶ci.
MM_USEPAGER
Ta zmienna ma niezerow± warto¶æ je¿eli nale¿y u¿yæ programu stronicuj±cego (np. u¿yto opcji -p). Je¿eli u¿yto opcji -p, zmienna MM_USEPAGER jest ustawiana dla procesów potomnych, pozwalaj±c opcji -p dzia³aæ rekurencyjnie. Ta opcja nie mo¿e byæ u¿yta razem z -B.
TERMINAL_CMD
W tej zmiennej mo¿e znajdowaæ siê polecenie u¿ywane do uruchamiana nowego okna terminala, je¿eli jest to potrzebne. Nazwa programu, który ma dzia³aæ w tym oknie jest DOKLEJANA do tego polecenia. Domy¶lnie, zmienna ta ma warto¶æ "xterm -e", je¿eli istnieje zmienna DISPLAY, lub "shelltool", je¿eli istnieje zmienna WINDOW_PARENT. U¿ytkownicy systemu OpenWindows Suna mog± nadaæ tej zmiennej warto¶æ "shelltool", je¿eli wol± shelltool od xterma.
MM_RUNASROOT
Je¿eli ta zmienna ma niezerow± warto¶æ, pozwoli to programowi metamail dzia³aæ po uruchomieniu przez roota. To samo dzia³anie ma opcja -r.

PLIKI

$HOME/.mailcap:/etc/mailcap:/usr/etc/mailcap:/usr/local/etc/mailcap - domy¶lna ¶cie¿ka poszukiwania plików mailcap.

ZOBACZ TAK¯E

audiocompose(1), audiosend(1), ezview(1), getfilename(1), mailto-hebrew(1), mailto(1), metasend(1), mmencode(1), richtext(1), showaudio(1), showexternal(1), shownonascii(1), showpartial(1), showpicture(1), mailcap(4)

PROBLEMY

W wieloczê¶ciowych/alternatywnych wiadomo¶ciach lub ich czê¶ciach, pewne pola nag³ówka, które powinny byæ wy¶wietlane, mog± nie zostaæ wy¶wietlone. Ta sytuacja rzadko stanowi problem. Równie¿, wszystkie czê¶ci wiadomo¶ci typu "multipart" lub "message" w wieloczê¶ciowych wiadomo¶ciach s± traktowane tak, jakby by³y w znanym formacie, nawet gdy nie s±. Czy jest to problem, oka¿e siê na podstawie do¶wiadczenia.

Pole "textualnewlines" w pliku mailcap ma wp³yw na globaln± tablicê wyj±tków. Oznacza to, ¿e je¿eli wiêcej ni¿ jeden opis w pliku mailcap dla danego typu wiadomo¶ci (content-type) ma ten sam opis "textualnewlines", mo¿e zostaæ u¿yta niew³a¶ciwa warto¶æ. Nie jestem w stanie wyobraziæ sobie sytuacji, w której stanowi³oby to problem, poniewa¿ nie zdarza siê, aby jeden rodzaj zawarto¶ci wymaga³ traktowania nowych linii na dwa ró¿ne sposoby, niezale¿nie od swojego ¶rodowiska.

Pola "%n" oraz "%F" w pliku mailcap nie dzia³aj± w klauzulach "test", poniewa¿ metamail nie przegl±da dalszych czê¶ci wiadomo¶ci w dostateczym stopniu, by prawid³owo obs³ugiwaæ te pola.

Copyright (c) 1991 Bell Communications Research, Inc. (Bellcore)

Permission to use, copy, modify, and distribute this material for any purpose and without fee is hereby granted, provided that the above copyright notice and this permission notice appear in all copies, and that the name of Bellcore not be used in advertising or publicity pertaining to this material without the specific, prior written permission of an authorized representative of Bellcore. BELLCORE MAKES NO REPRESENTATIONS ABOUT THE ACCURACY OR SUITABILITY OF THIS MATERIAL FOR ANY PURPOSE. IT IS PROVIDED "AS IS", WITHOUT ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES.

AUTOR

Nathaniel S. Borenstein