mtools

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 16 lipca 1999 (openSuse - 09/10/07)

Autres sections - même nom

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

mtools - narzêdzia dostêpu do dysków DOS w Uniksie

WSTÊP

Mtools jest zbiorem narzêdzi, udostêpnianych jako public domain, pozwalaj±cych systemom unixowym na operowanie plikami DOSowymi: odczyt, zapis i przemieszczanie plików po³o¿onych na DOSowym systemie plików (zwykle dyskietce). Gdy jest to uzasadnione, ka¿dy z programów usi³uje emulowaæ odpowiednie polecenie DOSu. Nie s± jednak emulowane zbêdne ograniczenia i osobliwo¶ci DOSu. Na przyk³ad, mo¿liwe jest przesuwanie podkatalogów z jednego podkatalogu do innego.

Mtools wystarczaj± do zapewnienia dostêpu do systemów plikowych DOSu. Na przyk³ad, polecenia takie jak mdir a: dzia³aj± na napêdzie a: bez uprzedniego montowania (do³±czania) czy inicjalizacji (zak³adaj±c, ¿e na twojej maszynie dzia³a domy¶lny plik /etc/mtools.conf. Przy pomocy mtools mo¿na zmieniaæ dyskietki bez potrzeby ich do³±czania i od³±czania.

SK¡D WZI¡Æ MTOOLS

Mtools mo¿na znale¼æ w nastêpuj±cych miejscach (i ich mirrorach):
http://mtools.linux.lu/mtools-3.9.3.tar.gz
ftp://www.tux.org/pub/knaff/mtools/mtools-3.9.3.tar.gz
ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/utils/disk-management/mtools-3.9.3.tar.gz

Przed zg³oszeniem b³êdu upewnij siê, ¿e nie zosta³ ju¿ poprawiony w ³atkach alfa, które mo¿na znale¼æ na:
http://mtools.linux.lu/
ftp://www.tux.org/pub/knaff/mtools

£aty maj± nazwy mtools-wersja-ddmm-.taz, gdzie wersja oznacza wersjê podstawow±, dd dzieñ, za¶ mm miesi±c. Z powodu braku miejsca zwykle pozostawiam jedynie najnowsz± ³atê.

Na `mtools @ tux.org' istnieje lista dyskusyjna. Proszê przesy³aæ wszystkie zg³oszenia b³êdów na tê listê. Mo¿na zapisaæ siê na listê wysy³aj±c wiadomo¶æ z tre¶ci± 'subscribe mtools @ tux.org' do `majordomo @ tux.org'. (Uwaga: proszê usun±æ odstêpy przed i po znaku "@". Pozostawi³em je dla oszukania spambotów.) Zawiadomienia o nowych wersjach mtools, oprócz przesy³ania na og³oszeniowe grupy Linuksa, bêd± równie¿ wysy³ane na tê listê. Archiwum listy prowadzone jest na
http://www.tux.org/hypermail/mtools/latest

WSPÓLNE CECHY WSZYSTKICH POLECEÑ MTOOLS

Opcje i nazwy plików

Nazwy plików MS-DOS sk³adaj± siê z litery napêdu, po której nastêpuje dwukropek, podkatalog i nazwa pliku. Tylko nazwa pliku jest obowi±zkowa, litera napêdu i podkatalog s± opcjonalne. Nazwy plików bez litery napêdu odnosz± siê do plików unixowych. Nazwy podkatalogów mog± u¿ywaæ zarówno separatora \ jak i \. U¿ycie separatora \ lub znaków uogólniaj±cych wymaga otoczenia nazw znakami cytowania (apostrofami, cudzys³owami) dla ochrony przed ich interpretacj± przez pow³okê. Jednak¿e znaki uogólniaj±ce w nazwach plików unixowych nie powinny byæ cytowane, gdy¿ chcemy by pow³oka je rozwinê³a.

Procedury "wyszukiwania wzorców" wyra¿eñ regularnych stosuj± siê do regu³ uniksowych. Na przyk³ad, * oznacza wszystkie pliki DOSowe (zamiast *.*). Bity okre¶laj±ce atrybuty pliku (archiwalny, ukryty, tylko-do-odczytu, systemowy) podczas wyszukiwania wzorca s± ignorowane.

Wszystkie opcje u¿ywaj± znaku - (minus) jako pierwszego znaku, nie za¶ / (uko¶nika), jak móg³by¶ siê spodziewaæ w DOSie.

Wiêkszo¶æ poleceñ mtools pozwala na u¿ycie wielu nazw plików jako parametrów, co nie jest zgodne z konwencjami DOSu, ale jest przyja¼niejsze dla u¿ytkownika.

Wiêkszo¶æ poleceñ mtools posiada opcje informuj±ce je, jak obs³ugiwaæ kolizje nazw plików. Wiêcej szczegó³ów znajdziesz w sekcji Kolizje nazw. Wszystkie polecenia akceptuj± opcjê -V wy¶wietlaj±c± wersjê, a wiêkszo¶æ równie¿ opcjê -v prze³±czaj±c± tryb wy¶wietlania szczegó³ów (verbose). Patrz sekcja Polecenia, gdzie umieszczono szczegó³owy opis opcji charakterystycznych dla poszczególnych poleceñ.

Litery napêdów

Znaczenie liter napêdów zale¿y od konfiguracji sprzêtowej. Przy wiêkszo¶ci konfiguracji jednak, napêd A jest pierwszym napêdem dyskietek, napêd B drugim napêdem dyskietek (je¶li jest dostêpny), napêd J jest napêdem Jaz (je¶li dostêpny), za¶ napêd Z - napêdem typu Zip (je¶li dostêpny). W systemach, gdzie nazwa urz±dzenia pochodzi od identyfikatora SCSI, napêd Jaz przyjmowany jest za 4 obiekt SCSI, za¶ Zip za SCSI 5 (domy¶lne ustawienia fabryczne). W Linuksie, w przypadku obu tych napêdów, przyjmuje siê, ¿e jest to drugi napêd szyny SCSI (/dev/sdb). Ustawienia domy¶lne mog± byæ zmienione przez zmianê pliku konfiguracyjnego (patrz opis konfiguracji w mtools(5)).

Bie¿±cy katalog roboczy

Do ustawienia urz±dzenia i bie¿±cego katalogu (odnosz±cego siê do systemu plikowego MS-DOSu) u¿ywa siê polecenia mcd. Jednak. w przeciwieñstwie do DOSu, istnieje tylko jeden katalog roboczy dla wszystkich napêdów, nie za¶ po jednym na napêd.

D³ugie nazwy plików VFAT

Niniejsza wersja mtools obs³uguje d³ugie nazwy plików stosowane w VFAT. Je¶li unixowa nazwa pliku jest zbyt d³uga, by zmie¶ciæ siê w krótkiej nazwie DOSu, zachowywana jest jako d³uga nazwa VFAT i tworzona jest towarzysz±ca jej krótka nazwa. Tê krótk± nazwê widzisz sprawdzaj±c dysk DOSem w wersji wcze¶niejszej ni¿ 7.0. Poni¿sze zestawienie pokazuje kilka przyk³adów krótkich nazw:


   D³uga nazwa   Nazwa MS_DOS   Powód zmiany nazwy
   -----------   ------------   -----------------------
   ToJestTest    TOJEST~1       zbyt d³uga nazwa pliku
   alain.knaff   ALAIN~1.KNA    za d³ugie rozszerzenie
   prn.txt       PRN~1.TXT      PRN jest nazw± urz±dzenia
   .abc          ABC~1          pusta nazwa pliku
   hot+cold      HOT_CO~1       niedozwolony znak

Jak widaæ, w celu uzyskania krótkiej nazwy zastosowano nastêpuj±ce przekszta³cenia:

*   
Niedozwolone znaki s± zast±pione podkre¶leniem. Znakami zabronionymi s±: ;+=[]',\"*\<>/?:|.
*   
Usuniête s± dodatkowe kropki, które nie mog± byæ zinterpretowane jako g³ówny separator nazwy/rozszerzenia.
*   
Tworzony jest licznik dla przyrostka ~n,
*   
Nazwa skracana jest tak, by spe³niæ ograniczenie 8+3.

Pocz±tkowa, unixowa nazwa pliku (d³uga lub krótka) zwana jest równie¿ nazw± pierwotn± lub g³ówn± (primary), za¶ pochodz±ca od niej nazwa krótka zwana jest wtórn± lub dodatkow± (secondary).

Przyk³ad:

    mcopy /etc/motd a:DlugaNazwa
Mtools utworz± wpis w VFAT dla `DlugaNazwa' i u¿yj± `DLUGANAZ' jako nazwy krótkiej. `DlugaNazwa' jest tutaj nazw± g³ówn±, za¶ `DLUGANAZ' nazw± dodatkow±.

    mcopy /etc/motd a:motd
`motd' spe³nia ograniczenia stawiane nazwom pliku DOS. Mtools nie musi tworzyæ z niej innej nazwy. Nazw± pierwotn± jest `motd', a nie ma nazwy wtórnej.

W skrócie: nazw± g³ówn± jest d³uga nazwa, je¶li taka istnieje, lub krótka nazwa, je¶li nie ma d³ugiej nazwy.

Mimo, i¿ VFAT jest du¿o elastyczniejszy ni¿ FAT, nawet w nim nadal istniej± niedopuszczalne nazwy plików. Pozosta³y jeszcze niektóre niedozwolone znaki (\"*\<>/?:|), za¶ nazwy urz±dzeñ w dalszym ci±gu s± zarezerwowane.


   Nazwa unixowa   D³uga nazwa   Powód zmiany
   -------------   -----------   -------------------------
   prn             prn-1         PRN jest nazw± urz±dzenia
   ab:c            ab_c-1        niedozwolony znak

Jak widaæ, w przypadku niedozwolonej d³ugiej nazwy, wykonywane s± nastêpuj±ce przekszta³cenia:

*   
Niedozwolone znaki zastêpowane s± podkre¶leniami,
*   
Tworzony jest licznik dla przyrostka ~n,

Kolizje nazw

Podczas zapisu pliku na dysk, jego d³uga lub krótka nazwa mo¿e kolidowaæ z nazw± istniej±cego pliku lub katalogu. Mo¿e siê to zdarzyæ dla ka¿dego z poleceñ tworz±cych nowy katalog lub wpis w katalogu, takiemu jak mcopy, mmd, mren, mmove, mwrite i mread. W przypadku kolizji nazw polecenia mtools pytaj± o sposób postêpowania. Oferuj± kilka mo¿liwo¶ci:
overwrite
Nadpisuje istniej±cy plik. Nie jest mo¿liwe nadpisanie katalogu plikiem.
rename
Zmienia nazwê nowo tworzonego pliku. Mtools pytaj± o now± nazwê pliku.
autorename
Zmienia nazwê nowo tworzonego pliku. Mtools wybieraj± same nazwê, bez pytania.
skip
Pomiñ ten plik, zajmij siê nastêpnym (je¶li jest).

By wybraæ jedn± z powy¿szych akcji, po zachêcie ze strony polecenia, wpisz jej pierwsz± literê. Je¶li u¿yjesz ma³ej litery, to akcja bêdzie siê odnosiæ wy³±cznie do tego pliku; u¿ycie du¿ej litery spowoduje zastosowanie danej akcji do wszystkich plików bez dalszych pytañ.

Mo¿esz równie¿ wybraæ akcje (dla wszystkich plików) w linii poleceñ, przy wywo³aniu mtools:

-o
Domy¶lnie nadpisuje nazwy pierwotne.
-O
Domy¶lnie nadpisuje nazwy wtórne.
-r
Domy¶lnie zmienia nazwê pierwotn±.
-R
Domy¶lnie zmienia nazwê wtórn±.
-a
Domy¶lnie automatycznie zmienia nazwê pierwotn±.
-A
Domy¶lnie automatycznie zmienia nazwê wtórn±.
-s
Domy¶lnie przeskocz nazwê pierwotn±.
-S
Domy¶lnie przeskocz nazwê wtórn±.
-m
Pytaj u¿ytkownika, co zrobiæ z nazw± pierwotn±.
-M
Pytaj u¿ytkownika, co zrobiæ z nazw± wtórn±.

Zauwa¿, ¿e w linii poleceñ prze³±czniki ma³e/du¿e odró¿niaj± polecenia dla nazwy pierwotnej/wtórnej, podczas gdy przy wyborze interakcyjnym ma³e/du¿e ró¿nicuj± zakres: tym-razem/zawsze.

Nazwa pierwotna jest nazw± wy¶wietlan± w Windows 95 lub Windows NT, tj. nazw± d³ug±, je¶li takowa istnieje, w przeciwnym razie krótk±. Nazwa wtórna jest nazw± "ukryt±", tj. nazw± krótk± je¶li istnieje d³uga.

Przy domy¶lnym sposobie dzia³ania mtools u¿ytkownik jest proszony o reakcjê w przypadku kolizji nazw pierwotnych, za¶ nazwy wtórne zmieniane s± automatycznie.

Je¶li kolizja nazw zdarzy siê w katalogu Unixa, mtools pytaj± tylko czy nadpisaæ plik, czy go pomin±æ.

Rozró¿nianie du¿ych i ma³ych liter w systemie VFAT

System plików VFAT potrafi zapamiêtaæ wielko¶æ znaków (ma³e/du¿e litery) w nazwach plików. W tym samym katalogu nie mog± jednak istnieæ pliki o nazwach ró¿ni±cych siê jedynie wielko¶ci± liter. Je¶li, na przyk³ad zapisa³e¶ plik o nazwie DlugaNazwaPliku w systemie plikowym VFAT, mdir poka¿e go jako DlugaNazwaPliku, nie za¶ jako DlugaNazwapliku. Jednak polecenie odmówi dopisania pliku DlugaNazwapliku do tego samego katalogu, gdy¿ wielko¶æ liter jest ignorowana przy sprawdzaniu kolizji.

System VFAT umo¿liwia przechowywanie wielko¶ci liter nazwy pliku w bajcie atrybutu, je¶li wszystkie litery tej nazwy s± du¿e (b±d¼ ma³e) oraz wszystkie litery rozszerzenia te¿ s± du¿e (lub odpowiednio, ma³e). Mtools u¿ywaj± tej informacji do wy¶wietlania nazw plików oraz tworzenia nazw unixowych przy kopiowaniu (mcopy) do katalogu Unixa. Mo¿e to dawaæ nieoczekiwane efekty w odniesieniu do plików zapisanych przy u¿yciu DOS w wersji wcze¶niejszej ni¿ 7.0: nazwy takich plików bêd± w ca³o¶ci zamienione na du¿e litery. Zachowanie to ró¿ni siê od poprzedniej wersji mtools, która tworzy³a nazwy plików unixowych z³o¿one z ma³ych liter.

Formatowanie o du¿ej gêsto¶ci

Mtools obs³uguj± wiele sposobów formatowania, pozwalaj±cych na przechowywanie na dyskietce wiêkszej ni¿ zwykle ilo¶ci danych. W zwi±zku z ró¿nymi mo¿liwo¶ciami systemów operacyjnych, formaty te nie s± obs³ugiwane we wszystkich systemach. Mtools rozpoznaj± te formaty tam, gdzie s± one obs³ugiwane.

W celu sformatowania takich dyskietek powiniene¶ u¿yæ narzêdzia odpowiedniego do systemu operacyjnego. Dla Linuksa, odpowiednie narzêdzia obs³ugi dyskietek mo¿na znale¼æ w pakiecie fdutils w nastêpuj±cych miejscach:

ftp://www.tux.org/pub/knaff/fdutils/.
ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/utils/disk-management/fdutils-*

Dalszych szczegó³ów szukaj w dokumentacji do³±czonej do tego pakietu. U¿yj superformat by sformatowaæ dyskietkê w dowolnym z formatów oprócz XDF, oraz xdfcopy do formatowania XDF.

Wiêcej sektorów

Najstarsz± metod± umieszczenia wiêkszej ilo¶ci danych na dyskietce jest u¿ycie wiêkszej liczy sektorów i cylindrów. Mimo, ¿e standardowy format u¿ywa 80 cylindrów i 18 sektorów (na 3,5" dyskietkach du¿ej gêsto¶ci), to mo¿liwe jest u¿ycie do 83 cylindrów (na wiêkszo¶ci napêdów) i do 21 sektorów. Metoda ta pozwala na zapisanie do 1743K na dyskietce 3,5"HD. Dyskietki o 21 sektorach s± jednak dwukrotnie wolniejsze od standardowych dyskietek o 18 sektorach, gdy¿ sektory s± upakowane tak blisko siebie, ¿e zachodzi potrzeba ich przeplotu. Problem ten nie istnieje przy formatach o 20 sektorach.

Formaty te s± obs³ugiwane przez liczne shareware'owe DOSowe programy narzêdziowe takie jak fdformat czy vgacopy. W swej nieskoñczonej arogancji Bill Gate$ wierzy³, ¿e to on to wynalaz³ i nazwa³ je dyskami DMF lub Windows formatted disks. W rzeczywisto¶ci, rozwi±zanie to istnia³o ju¿ od lat! Mtools obs³uguj± te formaty w Linuksie, SunOs oraz DELL Unix PC.

Wiêksze sektory

U¿ycie wiêkszych sektorów umo¿liwia przekroczenie pojemno¶ci mo¿liwej do uzyskania przy standardowych sektorach 512-bajtowych. Powodem jest nag³ówek sektora. Nag³ówek sektora ma taki sam rozmiar, niezale¿nie od liczby bajtów danych w sektorze. Mo¿emy zatem zaoszczêdziæ nieco miejsca u¿ywaj±c mniejszej liczby wiêkszych sektorów. Na przyk³ad, 1 sektor 4-kilobajtowy zabiera tylko jedno miejsce na nag³ówek, podczas gdy 8 sektorów po 512 bajtów ma 8 nag³ówków, przy tej samej ilo¶ci danych u¿ytkowych. Metoda ta umo¿liwia przechowanie do 1992K na dyskietkach 3,5HD.

Mtools obs³uguj± te formaty tylko w Linuksie.

2m

Format 2m zosta³ pierwotnie wynaleziony przez Ciriaco Garcia de Celis. On równie¿ u¿ywa wiêkszych ni¿ zwykle sektorów, by pomie¶ciæ wiêcej danych na dyskietce. Pos³uguje siê jednak standardowym formatem (18 sektorów po 512 bajtów ka¿dy) na pierwszym cylindrze, by u³atwiæ obs³ugê tych dyskietek w DOSie. Faktycznie, metoda ta pozwala na u¿ycie sektora startowego (bootsector) o standardowym rozmiarze, zawieraj±cego opis, jak powinna byæ odczytana reszta dyskietki.

Wad± tego rozwi±zania jest to, ¿e pierwszy cylinder mo¿e pomie¶ciæ mniej danych ni¿ pozosta³e. Niestety, DOS potrafi obs³ugiwaæ wy³±cznie dyskietki o tej samej ilo¶ci danych na ka¿dej ¶cie¿ce. A zatem 2m ukrywa fakt, i¿ pierwsza ¶cie¿ka zawiera mniej danych przez u¿ycie shadow FAT. (Zwykle DOS przechowuje FAT w dwu identycznych kopiach, dla dodatkowego bezpieczeñstwa. XDF przechowuje tylko jedn± kopiê, a mówi DOSowi, ¿e przechowuje dwie. W ten sposób oszczêdzane jest miejsce, jakie by³oby zajête przez drug± kopiê FAT.) Oznacza to równie¿, ¿e nie powiniene¶ nigdy u¿ywaæ dyskietek 2m do zapisywania czegokolwiek innego ni¿ system plików DOS.

Mtools obs³uguje ten format tylko w Linuksie.

XDF

XDF jest formatem du¿ej gêsto¶ci u¿ywanym przez OS/2. Umo¿liwia przechowywanie na dyskietce do 1840K. Jest to mniej ni¿ najlepsze formaty 2m, ale jego g³ówn± zalet± jest szybko¶æ: 600 milisekund na ¶cie¿kê. Jest to szybciej ni¿ dla formatu 21-sektorowego i prawie tak szybko jak dla standardowego formatu o 18 sektorach. Chc±c zapewniæ dostêp do tych dyskietek, upewnij siê, ¿e mtools zosta³y skompilowane z obs³ug± XDF i ustaw zmienn± use_xdf dla napêdu w pliku konfiguracyjnym. Szczegó³y znajdziesz w sekcjach Kompilowanie mtools i Ró¿ne zmienne. Szybki dostêp XDF osi±galny jest przy j±drze Linuksa nowszym ni¿ 1.1.34.

Mtools obs³uguje ten format tylko w Linuksie.

Ostrze¿enie / Uwaga dystrybutorzy: mtools skompilowane pod j±drem Linuksa nowszym ni¿ 1.3.34 nie bêdzie dzia³aæ przy starszym j±drze. Skompilowane jednak na starszym j±drze dzia³a nadal na nowszym, z wyj±tkiem tego, ¿e dostêp XDF jest wolniejszy. Zaleca siê, by autorzy dystrybucji do³±czali binaria mtools skompilowane wy³±cznie pod j±drze starszym ni¿ 1.3.34, a¿ do ukazania siê 2.0. Po ukazaniu siê 2.0 mog± (i powinny) byæ rozpowszechniane binaria mtools kompilowane pod nowszymi j±drami. Binaria mtools kompilowane pod j±drami starszymi ni¿ 1.3.24 nie bêd± dzia³aæ przy ¿adnym z j±der 2.1 lub pó¼niejszym.

Kody zakoñczenia (Exit codes)

Wszystkie polecenia mtools zwracaj± 0 w przypadku powodzenia, 1 przy kompletnym niepowodzeniu lub 2 przy czê¶ciowym. Wszystkie polecenia mtools przed prac± dokonuj± pewnych sprawdzeñ poprawno¶ci, by upewniæ siê, ¿e dysk jest rzeczywi¶cie dyskiem MS-DOS (a nie, powiedzmy, dyskiem systemu ext2 czy minix). Kontrole te mog± odrzuciæ dyski czê¶ciowo uszkodzone, które mimo to mog± byæ czytelne. Mo¿esz unikn±æ tych kontroli przez ustawienie zmiennej ¶rodowiska MTOOLS_SKIP_CHECK lub odpowiedniej zmiennej pliku konfiguracyjnego (patrz sekcja Zmienne globalne w mtools(5)).

B£ÊDY

Niefortunnym efektem ubocznym odgadywania poprawnego urz±dzenia (przy obs³ugiwaniu wielu pojemno¶ci dyskietek) jest sporadyczny komunikat o b³êdzie ze sterownika urz±dzenia. Mo¿e byæ on spokojnie zignorowany.

Kod sprawdzaj±cy formatowanie zatyka siê na dyskietkach 1.72M formatowanych przy u¿yciu mformat z mtools wersji wcze¶niejszych ni¿ 2.0.7. Ustaw zmienn± ¶rodowiska MTOOLS_FAT_COMPATIBILITY (lub odpowiedni± zmienn± pliku konfiguracyjnego, patrz Zmienne globalne w mtools(5)), by pomin±æ sprawdzanie fat.

KONWERSJA DOKUMENTACJI

Oryginalne strony podrêcznika zosta³y utworzone automatycznie z dokumentacji Texinfo pakietu mtools [t³um.: polska wersja zosta³a sformatowana rêcznie]. Proces ten jednak jest tylko przybli¿ony i niektóre elementy, jak odno¶niki czy indeksy s± w nim tracone. W rzeczywisto¶ci elementy te nie posiadaj± w³a¶ciwych odpowiedników w formacje stron man. Ponadto nie ca³a informacja zosta³a prze³o¿ona na wersjê podrêcznika systemowego (stron man). [t³um.:pominiêto, jak w oryginale, sekcjê dotycz±c± kompilacji mtools i przenoszenia na ró¿ne platformy.] Dlatego usilnie zalecamy u¿ycie oryginalnej dokumentacji Texinfo. Na koñcu niniejszej strony znajdziesz instrukcje jak przegl±daæ dokumentacjê Texinfo.
*
Drukowaln± postaæ dokumentacji texinfo mo¿esz otrzymaæ uruchamiaj±c poni¿sze polecenia:

./configure; make dvi; dvips mtools.dvi
*
Aby utworzyæ wersjê html, uruchom:

./configure; make html
Ju¿ utworzone wersje html mo¿esz znale¼æ na:

   http://mtools.linux.lu
a tak¿e na:

   http://www.tux.org/pub/knaff/mtools
*
Aby utworzyæ kopiê info (przegl±daln± w trybie info Emacsa), uruchom:

./configure; make info

Dokumentacja Texinfo wygl±da najlepiej wydrukowana lub w postaci html. W wersji info niektóre przyk³ady s± naprawdê trudne w czytaniu z powodu u¿ywanych w info konwencji cytowania.

PATRZ TAK¯E

mtools(5), zawieraj±ce opis konfiguracji oraz:
floppyd
demon zdalnego dostêpu do dyskietek; uruchamiany w oknie X-servera
floppyd_installtest
narzêdzie sprawdzaj±ce obecno¶æ `floppyd'
mattrib
zmieñ atrybuty plików MS-DOS
mbadblocks
testuje dyskietki, oznacza b³êdne bloki w FAT
mcat
zrzuæ obraz dyskietki. Jak `cat'. Przydatne tylko, je¶li u¿ywa siê `floppyd'.
mcd
zmieñ katalog MS-DOS
mcopy
kopiuj pliki pomiêdzy DOSem a Unixem
mdel
skasuj plik MS-DOS
mdeltree
usuñ katalog MS-DOS z podkatalogami
mdir
wy¶wietl katalog MS-DOS
mdu
wy¶wietl ilo¶æ miejsca zajmowanego przez katalog DOS
mformat
dodaj system plików DOS do niskopoziomowo sformatowanej dyskietki
minfo
poka¿ informacjê o systemie plików MS-DOS
mlabel
nadaj etykietê dysku MS-DOS
mkmanifest
twórz skrypt pow³oki do odtworzenia unixowych nazw plików
mmd
utwórz podkatalog MS-DOS
mmount
zamontuj (do³±cz) dysk DOS
mpartition
utwórz partycjê MS-DOS
mrd
usuñ katalog DOS
mmove
przesuñ lub zmieñ nazwê pliku/katalogu MS-DOS
mren
zmieñ nazwê istniej±cego pliku MS-DOS
mshowfat
poka¿ FAT dla danych plików
mtoolstest
sprawd¼ i wy¶wietl konfiguracjê mtools
mtype
wy¶wietl zawarto¶æ pliku MS-DOS
mzip
zmieñ zabezpieczenie, wysuñ dysk napêdu Zip/Jaz
xcopy
skrypt do rekurencyjnego kopiowania katalogu DOS do innego katalogu

KOPIOWANIE

Niniejsza, polska wersja dokumentacji stanowi t³umaczenie pliku Texinfo pakietu mtools wersji 3.9.6. Mo¿e byæ rozpowszechniana, modyfikowana i t³umaczona na poni¿szych warunkach:

Mtools Copyright (C) 1992-1998 Free Software Foundation, Inc.

Permission is granted to make and distribute verbatim copies of this manual provided the copyright notice and this permission notice are preserved on all copies.

Permission is granted to copy and distribute modified versions of this manual under the conditions for verbatim copying, provided that the entire resulting derived work is distributed under the terms of a permission notice identical to this one, and provided that the privacy of any reader of the resulting derived work is respected. In particular is it strictly forbidden to make this documentation available on a World Wide Web server which deals cookies. However, keeping access statistics is allowed.

Permission is granted to copy and distribute translations of this manual into another language, under the above conditions for modified versions, except that this permission notice may be stated in a translation approved by the Free Software Foundation.