od

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: FSF (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

od - zrzuæ pliki w formacie ósemkowym i innych

SK£ADNIA

od
[-abcdfhiloxv] [-s[bajty]] [-w[bajty]] [-A podstawa]
[-j bajty] [-N bajty] [-t typ] [--skip-bytes=bajty]
[--address-radix=podstawa] [--read-bytes=bajty]
[--output-duplicates] [--strings[=bajty]]
[--format=typ] [--width[=bajty]] [--traditional]
[--help] [--version] [plik...]

OPIS

Dokumentacja niniejsza nie jest ju¿ utrzymywana i mo¿e byæ niedok³adna lub niekompletna. Autorytatywnym ¼ród³em jest obecnie dokumentacja Texinfo. Dostêp do niej uzyskasz wpisuj±c w wierszu poleceñ:
pinfo od
lub
info od.

Ta strona podrêcznika opisuje polecenie od w wersji GNU.

od wypisuje na standardowe wyj¶cie zawarto¶æ podanych plików, lub standardowego wej¶cia je¶li podano nazwê '-'. Ka¿da linia wynikowa sk³ada siê z offsetu w pliku wej¶ciowym oraz grup danych z pliku. Domy¶lnie, od wypisuje offsety pliku ósemkowo, za¶ ka¿da grupa danych jest dwoma bajtami wej¶cia wypisanymi jako jedna liczba ósemkowa.

OPCJE

-A, --address-radix=podstawa
Wybiera system liczbowy, w którym wypisywane bêd± offsety w pliku. podstawa mo¿e byæ jedn± z poni¿szych:
d
dziesiêtna
o
ósemkowa
x
szesnastkowa
n
¿adna (nie wypisuje offsetów)

Warto¶æ domy¶lna to podstawa ósemkowa.

-j, --skip-bytes=bajty
Pomija bajty bajtów wej¶cia zanim rozpocznie formatowanie i pisanie. Je¶li bajty zaczyna siê od '0x' lub '0X', interpretowane jest szesnastkowo; w przeciwnym razie, je¶li zaczyna siê od '0', ósemkowo; w przeciwnym razie, dziesiêtnie. Dopisanie po liczbie litery 'b' mno¿y podan± liczbê przez 512, 'k' przez 1024, a 'm' przez 1048576.
-N, --read-bytes=bajty
Wypisuje co najwy¿ej bajty bajtów ka¿dego pliku wej¶ciowego. Wszystkie przedrostki i przyrostki do bajty interpretowane s± jak przy opcji -j.
-t, --format=typ
Wybiera format, w jakim bêdzie nastêpowaæ wypisywanie danych z pliku. typ to ³añcuch jednego lub wiêcej z poni¿szych znaków wskazuj±cych typ. Je¶li w pojedynczym ³añcuchu typu poda siê wiêcej ni¿ jeden znak lub u¿yje siê tej opcji wiêcej ni¿ raz, to od zapisze po jednej kopii ka¿dej linii wyj¶cia u¿ywaj±c ka¿dego z podanych typów danych, w podanej kolejno¶ci. Dodanie koñcz±cego "z" do dowolnego okre¶lnika typu powoduje do³±czenie znakowej reprezentacji ASCII znaków drukowalnych do linii wynikowej tworzonej przez ten typ.
a
znaki nazwane
c
znaki ascii lub sekwencje specjalne (z odwrotnym uko¶nikiem)
d
liczba dziesiêtna ze znakiem
f
liczba zmiennoprzecinkowa
o
ósemkowo
u
liczba dziesiêtna bez znaku
x
szesnastkowo
Typ 'a' daje w wyniku np. 'sp' dla spacji, 'nl' dla znaku nowej linii, a 'nul' dla bajtu zerowego (null). Typ 'c' daje odpowiednio ' ', ' i ' '.

Za wyj±tkiem typów 'a' i 'c', mo¿na okre¶liæ ilo¶æ bajtów, które bêd± u¿yte przy interpretacji ka¿dej liczby w podanym typie danych, dopisuj±c po znaku okre¶lnika typu dziesiêtn± liczbê ca³kowit±. Zamiast tego, mo¿na te¿ podaæ rozmiar jednego z wbudowanych typów danych kompilatora C dopisuj±c po znaku okre¶lnika typu jeden z nastêpuj±cych znaków: dla liczb ca³kowitych (d, o, u, x):

C
char
S
short
I
int
L
long

Dla liczb zmiennoprzecinkowych (f):

F
float
D
double
L
long double
-v, --output-duplicates
Wypisuje kolejne linie, które s± identyczne. Domy¶lnie, gdy dwie lub wiêcej kolejnych linii jest takich samych, od wypisuje tylko pierwsz± liniê i stawia gwiazdkê w linii nastêpnej zaznaczaj±c, ¿e identyczne linie zosta³y opuszczone.
-s, --strings[=bajty]
Zamiast normalnego wyniku, wypisuje tylko sta³e ³añcuchowe z wej¶cia. Powinny byæ one ci±giem co najmniej bajty znaków graficznych (lub formatuj±cych) ASCII, zakoñczonych znakiem NUL. Je¶li bajty pominiêto, warto¶ci± domy¶ln± jest 3.
-w, --width[=bajty]
Liczba bajtów wej¶cia do sformatowania w jednej linii wynikowej. Musi byæ to wielokrotno¶æ najmniejszej wspólnej wielokrotno¶ci rozmiarów skojarzonych z podanymi typami wyj¶cia. Je¶li bajty pominiêto, warto¶ci± domy¶ln± jest 32. Je¶li nie w ogóle podano tej opcji, warto¶ci± domy¶ln± jest 16.
--help
Wy¶wietla informacjê o stosowaniu programu i dostêpnych opcjach, koñczy pracê.
--version
Wy¶wietla numer wersji programu i koñczy pracê.

Nastêpne kilka opcji odwzorowuje stare, przed-POSIX-owe opcje okre¶laj±ce format na odpowiednie POSIX-owe specyfikacje formatu. GNU od akceptuje ka¿d± kombinacjê opcji w starym i nowym stylu. Opcje okre¶laj±ce format sumuj± siê.

-a
Wypisuje jako znaki nazwane. Równowa¿ne -t a.
-b
Wypisuje jako bajty ósemkowe. Równowa¿ne -t oC.
-c
Wypisuje jako znaki ASCII albo sekwencje specjalne z odwrotnym uko¶nikiem. Równowa¿ne -t c.
-d
Wypisuje jako liczby ca³kowite typu short bez znaku. Równowa¿ne -t u2.
-f
Wypisuje jako liczby dziesiêtne. Równowa¿ne -t fF.
-h
Wypisuje jako liczby szesnastkowe typu short. Równowa¿ne -t x2.
-i
Wypisuje jako liczby ca³kowite typu short. Równowa¿ne -t d2.
-l
Wypisuje jako liczby ca³kowite typu long. Równowa¿ne -t d4.
-o
Wypisuje jako liczby ósemkowe typu short. Równowa¿ne -t o2.
-x
Wypisuje jako liczby szesnastkowe typu short. Równowa¿ne -t x2.
--traditional
Rozpoznaje przed-POSIXowe argumenty nie bêd±ce opcjami, akceptowane przez niektóre starsze wersje od. Poni¿sza sk³adnia



od --traditional [plik] [[+]offset[.][b]

   [[+]etykieta[.][b]]]



mo¿e byæ u¿ywana do okre¶lenia co najwy¿ej jednego pliku i opcjonalnych argumentów okre¶laj±cych offset i adres pseudo-startowy etykieta. Domy¶lnie offset interpretowany jest jako liczba ósemkowa okre¶laj±ca ile bajtów wej¶cia nale¿y przeskoczyæ przed formatowaniem i wypisywaniem. Opcjonalna koñcowa kropka dziesiêtna wymusza interpretacjê offset jako liczby dziesiêtnej. Je¶li nie podano kropki, a offset zaczyna siê od '0x' lub '0X', interpretowany jest on jako liczba szesnastkowa. Je¶li znajduje siê tam dodatkowe 'b', liczba przeskoczonych bajtów bêdzie równa offset pomno¿ony przez 512. Argument etykieta interpretowany jest tak jak offset, ale okre¶la on pocz±tkowy pseudo-adres. Pseudo-adresy wypisywane s± w nawiasach po ka¿dym normalnym adresie.

ZG£ASZANIE B£ÊDÓW

B³êdy proszê zg³aszaæ, w jêz. ang., do <bug-textutils@gnu.org>. Copyright © 1999 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

ZOBACZ TAK¯E

cat(1), tac(1), nl(1), textutils(1).

OD T£UMACZA

Zaktualizowano i poszerzono wg dokumentacji Texinfo dla narzêdzi tekstowych GNU wersji 2.0.