shred

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: FSF (fedora - 25/11/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

shred - bezpiecznie usuwa plik, najpierw nadpisując go, by ukryć zawartość

SKŁADNIA

shred [opcje] plik[...]

OPIS

Dokumentacja niniejsza nie jest już utrzymywana i może być niedokładna lub niekompletna. Autorytatywnym źródłem jest obecnie dokumentacja Texinfo. Dostęp do niej uzyskasz wpisując w wierszu poleceń:
pinfo shred
lub
info shred.

shred nadpisuje urządzenia lub pliki, pomagając uchronić dane przed odzyskaniem nawet za pomocą bardzo drogiego sprzętu.

Normalnie gdy usuwamy plik (zobacz rm (1)), dane nie są faktycznie niszczone. Niszczony jest wyłącznie indeks wskazujący, gdzie jest przechowywany plik, a miejsce jest udostępniane do ponownego wykorzystania. Istnieją narzędzia odzyskiwania skasowanych danych usiłujące odtworzyć indeks i potrafiące odzyskać plik, jeśli części nie były ponownie użyte.

Na zajętych systemach z prawie pełnymi napędami, miejsce może zostać ponownie wykorzystane w ciągu kilku sekund. Nie ma jednak sposobu, by się co do tego upewnić. Jeżeli posiadamy istotne dane, chcemy być pewni, że odtworzenie nie jest możliwe, w tym celu faktycznie nadpisując plik nieistotnymi danymi.

Jednak nawet po takim nadpisaniu, możliwe jest zabranie dysku do laboratorium i użycie różnego czułego (i kosztownego) sprzętu do oglądnięcia śladów "echa" pierwotnych danych pod danymi, które je nadpisały. Jeżeli dane zostały nadpisane tylko jednokrotnie, to nie jest to nawet takie trudne.

Najlepszym sposobem usunięcia czegoś nieodwracalnie jest zniszczenie jego nośnika kwasem, stopienie lub podobne czynności. Dla tanich nośników wymienialnych, jak dyskietki, jest to metoda zalecana. Jednak dyski twarde są drogie i trudne do stopienia, więc narzędzie shred [tłum:niszczarka, shred oznacza cięcie na paski] próbuje osiągnąć podobny efekt w sposób nieniszczący.

Posługuje się ono wieloma kolejnymi nadpisywaniami, z wzorcami danych dobranymi tak, aby zmaksymalizować szkody wyrządzane starym danym. Mimo, że działa to także na dyskietkach, to wzorce zaprojektowane są dla uzyskania najlepszego efektu na dyskach twardych. Więcej szczegółów znaleźć można w kodzie źródłowym oraz wystąpieniu Petera Gutmanna `Secure Deletion of Data from Magnetic and Solid-State Memory', z materiałów Szóstego Sympozjum Bezpieczeństwa USENIX (San Jose, California, 22-25 lipca 1996).

Zauważ, iż w shred poczyniono pewne bardzo istotne założenie: że używany system plików nadpisuje dane w miejscu. Taki jest tradycyjny sposób wykonywania tej operacji, ale wiele współczesnych projektów systemów plików nie spełnia tego założenia. Wyjątki obejmują:

*
Systemy plików oparte o rejestrację (log) lub dziennik zmian (journaling), jak dostarczane z AIX czy Solarisem.
*
Systemy plików zapisujące nadmiarowe dane i działające nawet jeśli któryś z zapisów zawiedzie, tak jak systemy plików bazujące na RAID.
*
Systemy plików tworzące tzw.snapshots ("zdjęcia stanu"), jak Network Appliance NFS server.
*
Systemy plików z buforowaniem (cache) w tymczasowych miejscach, jak klienci NFS wersji 3.
*
Kompresowane systemy plików.

Jeśli nie mamy pewności jak działa nasz system plików, powinniśmy założyć, że nie nadpisuje danych w miejscu, co oznacza, że shred nie może w sposób godny zaufania działać na zwykłych plikach tego systemu.

Mówiąc ogólnie, pewniej jest niszczyć dane całego urządzenia niż pliku, gdyż obchodzi się wówczas problem konstrukcji systemu plików wspomniany powyżej. Jednak nawet niszczenie danych z całych urządzeń nie zawsze jest całkowicie godne zaufania. Na przykład, większość dysków zaznacza błędne sektory w sposób niewidzialny dla aplikacji; jeżeli złe sektory zawierają ważne dane, shred nie będzie w stanie ich zniszczyć.

shred nie podejmuje żadnych prób wykrycia lub zgłoszenia takich kłopotów, tak jak nie usiłuje niczego robić z kopiami zapasowymi. Jednak, ponieważ pewniejsze jest "niszczenie" za jego pomocą całych urządzeń niż plików, shred domyślnie nie obcina ani nie usuwa pliku wynikowego. Takie zachowanie jest bardziej odpowiednie dla urządzeń, które zwykle nie mogą być obcięte (trunctated) ani nie powinny być usuwane.

OPCJE

-f, --force
W razie potrzeby zmienia prawa dostępu tak, by umożliwić nadpisanie.
-N, -n N, --iterations=N
Nadpisuje N razy. Domyślnie shred wykonuje nadpisanie 25 razy. Wystarcza to, by każdy ze wszystkich przydatnych wzorców nadpisania został użyty przynajmniej jednokrotnie. Możliwe jest zmniejszenie liczby cykli nadpisania, by oszczędzić na czasie, lub zwiększenie jej jeśli mamy mnóstwo czasu do zmarnowania.
-s N, --size=N
Niszczy N początkowych bajtów pliku. Domyślnie niszczony jest cały plik. Po N może wystąpić skrót jednostki (wielokrotności) jak k, M, G). Zobacz `Rozmiar bloku' w podręczniku fileutils (1).
-u, --remove
Po zniszczeniu pliku przez nadpisanie obcina go (jeśli to możliwe) i usuwa. Jeżeli plik posiada wiele dowiązań to usunięte dostanie tylko dowiązanie o podanych nazwach.
-v, --verbose
Pokazuje postępy sterylizacji.
-x, --exact
Nie zaokrągla rozmiarów pliku do następnego pełnego bloku. Normalnie shred zaokrągla rozmiar pliku w górę do pełnej wielokrotności rozmiaru bloku systemu plikowego, co pozwala na pełne wymazanie ostatniego bloku pliku. Opcja ta zakazuje takiego zachowania.
-z, --zero
Dodaje końcowe nadpisanie zerami by ukryć niszczenie. Normalnie ostatni przebieg nadpisywania odbywa się przy użyciu danych losowych. Jeśli miało by się to rzucać w oczy na dysku (na przykład, dlatego że wygląda jak zaszyfrowane dane) czy też po prostu sądzimy, że tak jest porządniej, opcja --zero dokłada dodatkowy przebieg nadpisywania ze wszystkimi bitami zerowymi. Przebieg ten nie jest wliczany do liczby cykli podanej opcją --iterations.
-
Niszczy standardowe wyjście.

Argument ten traktowany jest jak opcja. Jeżeli użyto powszechnej opcji -- do wskazania końca opcji wiersza poleceń, to - zostanie zinterpretowane jako zwykła nazwa pliku.

Przeznaczeniem tej opcji jest niszczenie usuniętego pliku tymczasowego. Na przykład

           i=`tempfile -m 0600`
           exec 3<>"$i"
           rm -- "$i"
           echo "Hello, world" >&3
           shred - >&3
           exec 3>-
 
Zauważ, że wydanie polecenia powłoki shred - >plik nie zniszczy zawartości pliku, gdyż obcina ono plik przed wywołaniem samego shred. Zamiast tego należy posłużyć się poleceniem shred plik lub (używając powłoki zgodnej z powłoką Bourne'a) shred - 1<>plik.
--help
Wyświetla informację o stosowaniu programu i dostępnych opcjach, kończy działanie.
--version
Wyświetla numer wersji programu i kończy działanie.

AUTOR

Napisane przez Colina Plumb.

ZGŁASZANIE BŁĘDÓW

Błędy proszę zgłaszać, w jęz.ang., do <bug-fileutils@gnu.org>. Copyright © 1999 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

ZOBACZ TAKŻE

rm(1), fileutils(1).

OD TŁUMACZA

Zaktualizowano i poszerzono wg dokumentacji Texinfo dla narzędzi plikowych GNU wersji 4.01.